Atina, Türk Müslüman azınlığa ait vakıf arazileri satmaya başladı

Yunan hükümeti, Türk Müslüman azınlığa ait Kos İslam Vakfına ait 70'ten fazla arazisini satışa çıkarttı.

Kurultay

Yunanistan, Türk vakıflara ait malları satışa çıkardı

Yunanistan'ın İstanköy (Kos)  ve Rodos Adası'ndaki 34 dönümlük arazinin 181 bin Euro karşılığında bir turizm şirketine satılması tepkilerin artmasına yol açtı. Satılma gerekçesi olarak ise bölgedeki 5 caminin restorasyon masraflarının karşılanması olarak gösterildi.

İstanköy Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Kadri Memiş, "Vakfa ait malların ne olursa olsun satılmasını istemiyoruz. Vakıf kendi kararlarını alamıyor. Yönetiliyor. Müslümanlar olarak bu olanlara karşıyız" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Memiş restorasyon masraflarını bahane olduğunu belirterek "Türkiye'den veya Müslüman devletlerden para toplanabilir. Bu şekilde tadilatlar gerçekleşebilir. Veya Yunan devleti buna bütçe ayırsın. En doğru yol bu. Biz arazilerin hiçbiri satılamaz diyoruz ve mücadelemizi sürdüreceğiz" açıklamasını yaptı.

Ayrıca Memiş restorasyon masraflarını bahane olduğunu en doğru yolun Yunan hükümetinin kendilerine bütçe ayırmasını ya da Türkiye'den veya Müslüman devletlerden para toplanması olduğunu  söyledi.

İbadet özgürlüklerinin kısıtlandığını belirten Memiş, "İbadet edilen iki camimiz vardı. Defterdar hala yıkık. Germe'de ise çok az bir hasar var. Projesinin hazırlandığını duyduk. Bugün yarın derken ertelenip duruyor. En kısa sürede açılmasını bekliyoruz" dedi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar