Asya'da gerginlik bitmiyor : Japonya Rusya'ya nota verdi

Rusya ile Japonya arasındaki Kuril adaları anlaşmazlığı hala devam ediyor. Japonya, Kuril Adaları çevresinde Rusya'nın askeri tatbikat düzenlemeyi planlaması nedeniyle nota verdi.

Kurultay

Japonya'dan Rusya'ya protesto notası

Rusya İle Japonya arasındaki 1949 yılından beri süre gelen Kuril Adaları sorunu bir türlü çözüme kavuşturulamadı. Bu soruna bir yenisi daha eklendi ve Japonya, Kuril Adaları çevresinde Rusya'nın askeri tatbikat düzenleyeceğini öğrenmesinin ardından Rusya'ya protesto notası verdi.

Japon basınından edinilen bilgilere göre Japonya Baş Kabine Sekreteri  Suga Yoşihide, Rusya'nın Kuril adalarına bağlı Kunaşiri Adası açıklarında tatbikat yapacağını bildirmesinin ardından  Rusya'ya protesto notası verildiğini bildirdi.

Ayrıca Yoşihide, Japonya Başbakanı Abe Şinzo'nun Rusya'nın Vladivostok kentinde düzenlenecek ekonomik foruma katılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını belirterek Rus ve Japon liderlerinin bu konuları yüz yüze görüşmeler yapıp çözüme kavuşturulmasının  gerekli olduğuna  vurgu çekti.

KURİL ADALAR SORUNU

İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda Sovyetler Birliği, Japonya'nın Pasifik Okyanusu ile Ohotsk Denizi'ni birbirinden ayıran yaklaşık bin 300 kilometre boyunca uzanan Kuril adalarını 1945'te işgal etti.

Japonya'nın savaştan mağlup çıkması üzerine müttefik kuvvetler ile Japonya arasında düzenlenen San Francisco Barış Antlaşması Konferansı'nda Sovyetler Birliği, Japonya'nın 4 ada üzerindeki hak iddiasından vazgeçmesini talep etti ancak bunun kabul edilmemesi üzerine Sovyetler Birliği, San Francisco Barış Antlaşması'nı imzalamadı.

Rusya,  ihtilaflı adaların İkinci Dünya Savaşı'nda elde ettiği galibiyetin sonucu olarak Sovyetler Birliği'ne katıldığı görüşünü savunurken, Tokyo ise tarihi ve hukuki açıdan bu adaları Japon toprağı olarak görüyor.

Haberin Kaynağı: Yeniakit

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar