ASELSAN telsizleri Ukrayna Ordusu tarafından kullanılmaya başlandı

Panzer Sivers'in Operasyon Komutanlığı "Kuzey" Tugayı, ilk kez Türk VHF telsizleriyle donatıldı.

Kurultay

Ukrayna ile savunmadaki üretim işbirliği tatbiki

Kuzey Askeri Bilgi Portalı'nın  raporuna göre Ukrayna ordusunun "Kuzey" Tugayı'nın tanklarına ve zırhlı araçlarına kurulan yabancı iletişim sistemi ergonomi ve yönetim fonksiyonlarının yetenekleriyle ilgili tüm gereklilikleri karşılıyor.


UKRAYNA BİRİMLERİ İLE OPERASYONEL ETKİLEŞİM SAĞLAMA
Türk mühendislerinin işbirliği çerçevesinde çözdüğü görevler; telsiz teçhizatlarının standart DMR (Dijital Mobil Radyo) ile desteklenmesi ve bu istasyonların Motorola ile donatılmış Ukrayna birimleri ile operasyonel etkileşimi sağlaması oldu.


2017 yazında Ukrayna'da açılan ihalede Silahlı Kuvvetlerin karşılaştırmalı testlerinde ASELSAN şirketi VHF ürün yelpazesinin radyo sistemleri ile kazanan şirket oldu.


Aynı yılın sonbaharında, şirketin eğitim merkezi Kiev'de açıldı.

İŞBİRLİĞİ SAĞLANDI
Bu süre zarfında, Ukrayna ile ASELSAN'ın liderliği arasında hem ortak üretimin yapılmasına yönelik hem de teknoloji transferini içeren bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı.
Ukrayna ile yapılan anlaşmanın ayrıntıları daha önce ASELSAN tarafından basınla paylaşılmıştı.

ASELSAN TELSİZLERİNİN UKRAYNA'DA ÜRETİMİ
ASELSAN ve Ukrayna STE firması arasında ASELSAN askeri telsiz ve iç konuşma sistemlerinin Ukrayna'da üretilmesi için mutabakat muhtırası imzalanmıştı.

İmzalar, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve STE Genel Direktör Vekili Vladislav Belbas tarafından atılmıştı.

​09-12 Ekim 2018 tarihleri arasında Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenen Arms & Security Fuarına ASELSAN; Radar Sistemleri, Askeri ve Profesyonel Telsiz ailesi, elektro optik sistemler ve uzaktan komutalı silah sistemleri ile katılmıştı.

Haberin Kaynağı: DEFENCE_TURK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar