Artık tuvaletler de enerji üretecek: Dışkı, biyodizele dönüşecek

Güney Kore'de Seung-hyun Ko isimli bir sanatçı tarafından tasarlanan yapı, insan dışkısını tuvaletteyken enerji haline getirmeyi başardı.

Kurultay

Bu da oldu! İnsan dışkısından enerji elde edilecek

Güney Kore'de Seung-hyun Ko isimli bir sanatçı tarafından tasarlanan yapı 122 metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi. 2 katlı bir köşk şeklinde tasarlanan yapının ismi ise Science Walden Pavillion.

İNSAN DIŞKISINI YAKIT HALİNE GETİRİYOR

Sistem dışkıyı doğal biyolojik olarak çözerek kurutulmuş, kokusuz posa benzeri bir malzemeye dönüştürüyor. Daha sonra mikrobik enerji üretim sisteminde bu malzeme biyodizel yakıta ya da ısı enerjisine dönüştürülüyor.

KOKUSUZ HALE GELİYOR

Tuvaletin içindeki öğütme sistemi dışkıyı kuru ve kokusuz bir malzemeye dönüştürdüğünde buradan, içinde binlerce mikrop olan bir parçalama tankına aktarılıyor. Mikroplar toz haline gelmiş olan dışkıdan karbondioksit ve metan gazlarını üretiyor.

YAKIT İÇİN DEPOLANIYOR

Yüksek basınç ve bir kapsül kullanılarak karbondioksit, biyoyakıt üretmek üzere yeşil alg yetiştirilmek için kullanıyor. Metan gazı ise daha sonra ısınma amaçlı yakıt olarak kullanılması için depolanabiliyor.

ARTIK PARA EDİYOR

Ayrıca ekip tarafından yapılan bir mobil uygulama sayesinde dışkınızın parasal değerini de hesaplamanız mümkün. Eğer sistem dünya genelinde yaygınlaşırsa, dışkısını satan insanlar görmemiz oldukça olağan.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar