Arnavutluk Başbakanı Rama: Türkiye'nin yardımları hiçbir zaman unutulamayacak

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Arnavutluk'ta meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki deprem sonrası Türkiye'nin yardımlarının unutulmayacağını ifade etti.

Kurultay

Arnavutluk Başbakanı Rama: Türkiye'nin yardımları hiçbir zaman unutulamayacak

Rama, basına yaptığı açıklamada, depremden dolayı çarpıcı bir durumla karşı karşıya geldiklerini belirtti.

Rama Türkiye'nin büyük ve güçlü bir ülke olduğunu ifade ederek, "Ülke her 3-4 saatte sallanıyor. Şimdi sizinle konuşuyorum, siz depremler ve büyük trajediler yaşadınız, bunu biliyorsunuz. Herkes adına sizlere kalbi şükranlarımı sunuyorum çünkü Türkiye ve şahsen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yardım etmek için yaptıkları akıllarda kalacak ve hiçbir zaman unutulmayacaktır. Türkiye büyük ve güçlü bir ülke. Biz ise küçük ve henüz zayıf bir ülkeyiz. Ancak ihtiyacınız olduğunda sizin yanınızda olacağız ve bu Arnavut halkı tarafından unutulmayacaktır." dedi.

Rama, depremde şu ana kadar 30'un üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini, 600'den fazla kişinin yaralandığını ancak ölü sayısının artabileceğini dile getirerek, "Türkiye Cumhurbaşkanı ile Türk hükumetine ve diğer hükumetlere, hastanelerinin kapılarını açtıklarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bugünden itibaren bazı insanlarımızı uçakla göndermeye başlıyoruz. Ancak sayısız hasarımız var. Yarını beklemek en çarpıcı bir şey. Hayat önemli ancak ölenleri geri getiremeyiz." ifadelerini kullandı.

Başbakan Rama, Türk halkına seslenerek, "Arnavutluk hükümetinin 'e-albania.al/contribute' şeklinde bir hesabı var şu an. Gönderebileceğiniz şeyler çocukların, ailelerin, annelerin durumunu kolaylaştıracaktır." dedi.

DEPREMDE 31 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Arnavutluk'ta 26 Kasım'da Dıraç şehrine 15 kilometre uzaklıkta meydana gelen 6,3 şiddetindeki depremde şimdiye kadar 31 kişi hayatını kaybetti.

Arnavutluk Bakanlar Konseyi kararıyla depremden etkilenen Tiran ve Dıraç'ta olağanüstü hal ilan edileceği duyuruldu. Dıraç ve Thumane ilçesi çevresindeki köylerde kurulan 148 çadıra 2 bin 150 kişinin yerleştirildiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Koruma Bakanlığı depremde 8'i ağır 658 kişinin yaralandığını duyurdu.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar