Arif Keskin Güney Azerbaycan'da son 5 günde yaşanan olayları değerlendirdi

Ankara'da Tanrıdağ Türkçüler Derneği'nde Güney Azerbaycanlı sosyolog ve Ortadoğu uzmanı Arif Keskin, son günlerde Güney Azerbaycan'da baş veren olayları değerlendirdi.

Kurultay

Arif Keskin: Fars milletçiliği İran coğrafiyasında tek bir millet yaratmak istiyor

İran Azerbaycan'ında gerçekleşen protestolarla ilgili farklı tartışmaların olduğunu  bildiren Arif Keskin, Türkleri İran'da seçim süreci yaklaşdığı için İran'ın bilerek kışkırttığını söyleyenlerin olduğuyla beraber bu olayların kendiliğinden geliştiğini düşünenlerin de olduğunu söyledi.

Arif  Keskin son 5 günkü protestoları analiz ederek şunları söyledi: “Bu protestonun temel nedeni aşağılamadır. Fars hükumeti  bu aşağılanma değil, eğer aşağılanmaysa ona böyle tepkiler verilemez diyor. İran'da fars olmayanların aşağılanması neredeyse enenevi bir boyut alıp artık. Bu yüzden de onlar bunu aşağılanma gibi görmüyorlar. 

 

Orada Türk, arap, lor gibi milletler hep aşağılananlar. Edebiyattan üreyip yayılan bu aşağılanmaya hayatın her noktasında rastlıyoruz. Peki neden aşağılıyorlar?

 

Tarihe baktığımızda, farslar Türkler bura gelip yaktı, yıktı, yağmaladılar diyor. O yüzden biz bunları yok etmeliyiz düşüncesindeler. 

 

Bu aşağılanmanın toplumda yayılmasının en önemli kaynağı fars milletçiliğidi.

Fars milletçiliği İran coğrafiyasında tek bir millet yaratmak istiyor ve bunun için Türkleri asimile etmesi lazım. Bunun ilk aşaması ise aşağılanmayı kullanarak yapılıyor. 

 

Türklere “azeri” diğe bir kondurma isim vermişler, aşağılarken ben Türkü aşağılıyorum, sen “azeri”in diyerek asimile siyasetini sürdürüyor. 

 

İran'da  kendilerine demokratik, insan hakları koruyucusu diyen gruplar var,ama bu aşağılanmaya  seslerini çıkarmadılar. Çünki bunu aşağılanma olarak görmüyorlar. Bu da farsların yarattığı bir düzendi. 

 

Son protestolara  bakıldığında  Güney Azerbaycan Milli Harekatı'nın öncelerden daha farklı ve daha etkili olduğunu görüyoruz. 

 

İyi analiz yapsak Turan'nın, Kuzey Azerbaycan'ın ve bütün Türk dünyasının sorunları Tebrizle, Güney Azerbaycanla çözüm bulu bilecek. Yani, Tebriz sadece bir Tebriz değil!

 

Bu son protestolar Güney Azerbaycan'da  Milli Hareket varmıdır sorusuna tam cevap verdi. Hareketin gelişmesini, “Babek” kalesi yürüyüşleri, 2006. 22 mayıs , Traktor, Kırmızı kart  olayları ve bu protestolardan görmek mümkündür. 

Güney'in şehirlerinde protestoların aynı zamanda başlaması Harekatın seferberlik gücünün olduğunu yanıtladı. 

 

Hareket kısa sürede halkı sokağa çeke bildi. Bugün İran coğrafyasında hiç kimse böyle bir protesto yapa bilmiyor. 

 

En önemlisi Türklük konusu son olaylarla birlikte  bütün çıplaklıklarıyla  İran coğrafyasında alanlara taşındı. 

 

Bu olaylar Türkçülüğü belli bir grubun inhisarından çıkarttı. Kum'dan Erdebil'e kadar tüm Türkler yanıt verdi.Olaylar tüm toplumsal katmanları içine ala bildi. Milli Herekat son olaylarla Türklüğü siyasi alana taşımayı başardı. 

Tahranda Türklük bilincinin siyasal alana taşınması gelecek için büyük vaatlar veriyor.

 

1945 yılında  Güney'de kurulan Milli Hükumeti ve onun liderlerini dinsizlikle suçladılar ve bunu onların aleyhine kullandılar.Bu olaylarda da din konusunu kullanmak istediler, lakin Kum'dakı protestolar ve orda atılan “Hüseyin, Hüseyin şüarımız, Türklük iftiharımız” sloganı farsların bu planlarını mahv etti. 

En önemlisi Türkler İran'da  Türklüklerini ortaya koydular ve bu da tarihi kırılma noktasını yaratmış oldu. Bu kırılmada sorun daha fars milliyetçiliği diğil, Türk-fars davası var ortada. 

 

Bu olaylar farsların uzun zamandan beri uyguladığı asimile siyasetinin çöktüğünün göstergesidir. Böyle ki, bir çok üst düzey memurların Türklerden özür dilemesine rağmen millet protestoları sürdürüyor. Devlet artık tehlikede olduğunu anlıyor ve korkuyor.

 

Bu eylemler aynı zamanda mezheple Türklüğün sorununu da giderdi. 

Yapılan protestolarda protestocuların her hangi bir banka, araç yakmaması gibi vandalizmden uzak olması bu harekatın kolektif bilinçli olduğunun göstergesidir.”

 

Sonda soruları yanıtlayan Arif  bey Harekatın bir dönüm noktasında olduğunu, burada Türklüğün kendi sorunlarını çözerek bütünleşmiş ve varlığını ispatlamış olduğunu vurgulayarak nutkuna son verdi. 

Günsoy ABBAS / KURULTAY

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar