Arapların Türkiye karşıtlığı devam ediyor: Libya'da yeni çatışmalara yol açabilir

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt, Berlin'de düzenlenen Libya konferansı ile ilgili yaptığı açıklamada Türkiye'yi üstü kapalı bir şekilde tehdit etti.

Kurultay

Arapların Türkiye karşıtlığı devam ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Türkiye'nin Libya müdahalesi, ülkedeki durumu karmaşık hale getirdiğini ve Libya dışına sıçrayacak bölgesel çatışmalara yol açabileceğini savunarak, uluslararası anlaşmaları reddeden ve onlara uymayan herkese yaptırım uygulanacağını belirtti.

Berlin Konferansına katılan tüm ülkelerin Türkiye'nin Libya'da yaptıklarını reddettiğini öne süren Gayt, Türkiye'nin görüşünün tüm ülkelerden farklı olduğunu, Türkiye'nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) yapılan saldırılardan bahsettiğini ifade etti.

Berlin'de alınan kararların 55 maddeyi içerdiğine işaret eden Gayt, butün ülkelerin bu maddeleri uygulama taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

Açıklamalarına devam eden Gayt, "Almanya, başta Avrupa Birliği ve Arap Birliği olmak üzere Libya'yla ilgilenen tüm tarafların katılması gerektiğini belirtti. Almanya, ayrıca Mısır'ın, Libya'yla olan sınırılar ve o sınırları ülkede bulunan çok sayıdaki terör milislerden korumak için davet edilmesi gerektiğini de gördü" dedi.

YAPTIRIM HATIRLATMASI 

Uluslararası anlaşmaları reddeden ve onlara uymayan herkese yaptırım uygulanacağını söyleyen Gayt, tüm tarafların çatışmaların durdurulması ve müzakere masasına dönme konusunda anlaştığını belirtti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar