Aralıklarla yağış bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, bugün Türkiye'nin kuzey ve doğu kesimlerinde aralıklarla yağış geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor.

Kurultay

Aralıklarla yağış bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığı kuzey, iç ve doğu bölgelerde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar ise genellikle güney ve güneybatı (Lodos), zamanla kuzeybatı kesimlerde kuzey ve batı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli (30-40 km/s) olarak esecek.
 

Uyarılar

Rüzgarın; İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-40 km/s) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (doğalgaz ve soba kaynaklı zehirlenmeler vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara karşı (görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.

Van'da saatteki hızı 50 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle bazı ev ve iş yerlerinin çatısı uçtu.
Kent merkezinde gece etkisini gösteren fırtına, yaşamı olumsuz etkiledi.

 

Bölgelere göre hava

Yapılan değerlendirmelere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, sabah Kocaeli, Sakarya ve Bilecik, gece saatlerinden sonra Balıkesir, Bursa ve Bilecik çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

Ege: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Kütahya çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

Akdeniz: Parçalı zamanla doğusu çok bulutlu geçecek. Rüzgar; Doğu Akdeniz'de güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-40 km/s) olarak esecek. Bölgenin doğusunda toz taşınımı bekleniyor.

İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Eskişehir çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Bölgenin doğusunda toz taşınımı bekleniyor.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Doğu Karadeniz'in yüksek ve eğimli yerlerinde kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Doğu Anadolu: Parçalı çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusu (Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Muş, Van ve Hakkari) aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-40 km/s) olarak esecek. Bölgenin güneyinde toz taşınımı beklenmektedir. Bölgenin kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Rüzgar; bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-40 km/s) olarak esecek. Bölge genelinde toz taşınımı bekleniyor.

Haberin Kaynağı: Cumhuriyet

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar