Antalya'da Ukrayna Kültür Parkı açıldı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Türkiye ziyareti çerçevesinde Antalya, Muratpaşa’da kurulan Ukrayna Kültür Parkı’nın açılışına katıldı.

Kurultay

Antalya'da Ukrayna Kültür Parkı açıldı

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga'nın, Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman'ın, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Ünsal'ın, Türkiye'de faaliyet gösteren Ukrayna derneklerinin temsilcilerinin ve Kırım Derneği Manavgat Şube Başkanı Didem Başak Başkır Çalışkan'ın da katıldığı parkın açılışını Bakan Kuleba gerçekleştirdi.

UKRAYNA GELENEKLERİNE GÖRE KARŞILANDI

Açılışta Dışişleri Bakanı Kuleba, Muratpaşa Belediye Başkanı Ünsal tarafından ekmek ve tuzla karşılandı. Karşılama esnasında Ukrayna Kültür Sanat Derneği Halk Korosu "Bereginya", Ukrayna şarkıları seslendirdi.

Ukrayna ve Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başlayan tören, Dışişleri Bakanı Kuleba ve Belediye Başkanı Ünsal'ın konuşmalarıyla devam etti.

KULEBA: "BU, UKRAYNA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Merhabalar! Burada sizinle birlikte olduğum için son derece mutlu olduğumu söylemek istiyorum. Beni burada çok iyi karşılayan Türk tarafına teşekkür ediyorum. Ama daha çok Antalya'daki Ukraynalılara destek verdikleri için teşekkür etmek istiyorum. Bu parkın varlığı buradaki Ukrayna derneği ve yerli yönetim tarafından yapılan ortak çabalar sayesinde ortaya çıktı. Bu ise Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Burada bulunan ve Antalya'da yaşayan Ukraynalılara (burada oldukları) için teşekkür ederim. Kayıtsız kalmadığınız için ve Türkiye'de Ukrayna'yı daha fazla tanıttığınız içim teşekkürler. Aynı zamanda şu an yanımda sadece Ukrayna bayrağı değil, küçük kızın tuttuğu Kırım Tatar bayrağı da olduğu için çok mutluyum. Ukrayna ile Türkiye birlikte çok fazla şey yapıyorlar. Dün meslektaşım Mevlüt Çavuşoğlu ile çok iyi bir toplantı yaptık. Herhangi bir sorumuz olmadı, bazı konularda farklı bakışlarımız olsa da, ancak çoğu meselelerde pozisyonumuz aynıydı.

Görüşmede, mutlaka Rus işgalinden kurtulacak Kırım meselesinden başlayarak; eminim ki özgürlükleri (için) vatanını terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarları ve Ukrainler, Kırım'a geri dönecek. Ticaret ve savunma gibi konular da ele alındı. Ancak devletlerarası yaptığımız tüm ilişkilerin temeli insani ilişkilerden başlıyor. Bu yüzden bugün burada olmamız, Antalya'da bulunmanız, tüm faaliyetleriniz ülkelerimiz arasında iş birliğinin temelini oluşturuyor. Bu temel güçlü olduğu için çok teşekkür ediyorum. "

ÜNSAL: "UKRAYNA VE TÜRKİYE, BİRBİRİNE ÇOK YAKIN İKİ ÜLKE"

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Ünsal konuşmasında şu sözlere yer verdi:

"Sayın Dışişleri Bakanına çok teşekkür ediyoruz, bu parkın açılışında bizi onurlandırdıkları için. Muratpaşalı komşularımıza, belediye meclis üyelerimize, belediye çalışanlarımıza, Ukraynalı komşularımıza, bizi şu an izleyen bütün Muratpaşalılara, bu güzel sabahtan sevgilerimi saygılarımı iletiyorum. Ukrayna ve Türkiye birbirine çok yakın iki ülke. Birbirine pasaport olmadan, nüfuz cüzdanıyla seyahat edebilecek kadar yakın. Ukrayna kültürü son derece barışçı, son derece mütevazı, saygılı, çok değerli insanları içeriyor. Aynı zamanda son derece de çalışkan insanlar. Ukraynalıların komşuluğundan, dostluğundan çok memnunuz. Pandemi sürecinde de dayanışma içinde olduk."

Türkiye ve Ukrayna'nın arasında yeniden başlayan uçuşları vurgulayarak, "Bu yaz çok sayıda Ukraynalı dostumuzu Antalya'da tatil yapmaya bekliyoruz. Muratpaşamız çok kültürlü bir ortama sahip. Elli civarında ülkeden insanlarımız birlikte yaşıyoruz. Hepsiyle çok güzel, barışçıl ilişkilerimiz var. Ukraynalıların bu komşularımız içinde bütün olumlu özellikleriyle çok güzel bir yeri var. Bu parkı açarak dostluğumuzu, komşuluğumuzu bir anlamda ölümsüzleştirmek istedik. Derneğimize ve konsolosluğumuza da iş birlikleri için teşekkür ederiz. Taras Şevçenko, Ukrayna'ya ruh veren, şevk veren, her ülkede olduğu gibi anlam katan sanatçılardan, en önemlilerinden bir tanesi. Türkiyemizde diyelim ki Mehmet Akif Ersoy neyse, Taras Şevçenko da Ukrayna'da o demek. Onun burada bir rölyefini açmaktan çok mutluyuz." dedi.

ŞEVÇENKO'NUN ŞİİRLERİ OKUNDU

Bakan Kuleba'nın ve Belediye Başkanı Ünsal'ın açılış konuşmalarının ardından, ünlü Ukrain şair Taras Şevçenko'nun hayatı hakkında bilgi verilerek Şevçenko rölyefinin açılışı yapıldı.

Rölyef açılışının ardından Ukraynalı çocuklar Şevçenko'nun şiirlerini Türkçe çevirileriyle birlikte okudular.

Daha sonra parkın açılışı çerçevesinde Antalya turunç ağacı ve Ukrayna söğütü dikilerek fotoğraf çekimi yapıldı. Ağaç dikiminin ardından Bakan Kuleba, Ukrain ile Kırım Tatar diasporası temsilcileriyle kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin akabinde hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle tören sona erdi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar