Amerika Bileşik Devletleri (ABD), Çin'e uyguladığı yaptırımları Uygurların köleleştirildiği gerekçesi ile genişletti

Trump yönetimi, Çin'in haksız yere tutukladığı Uygur Türklerini zorla çalıştırdığını belirterek, bazı Çinli şirketlerden pamuk alımını durdurdu. ABD'nin bu kararının Çin'e karşı konumunu da güçlendireceği ifade edildi.

Kurultay

ABD: Çin Uygur Türklerini köleleştiriyor

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi tarafından yapılan açıklamada; satın alınan ucuz pamuklu ürünlerin Çin'den gelmesi durumunda insan hakları ihlallerinin işlenerek üretilen ürünlerin köle emeği tarafından yapılmış olabileceği belirtildi. Ayrıca ilerleyen süreçte Sincan'dan pamuk ithalat yasağının da gündeme alınacağı da belirtildi.


İlgili kararın ardından GAP ve ZARA gibi uluslararası tekstil firmaları Çin'den aldıkları ürünlerin Sincan bölgesinde üretilmediğini açıkladı. Fakat bir çok dış ticaret uzmanı, Çin'den alınan pamukların hangi bölgelerden geldiğinin tespit edilmesinin imkansız olduğunu belirtti. 


Çin'in soykırım kampları dünya basınında


Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere çok sayıda uluslararası kuruluş, 1 milyondan fazla Müslüman Uygur Türkünün Çin tarafından tutuklanarak kamplara hapsedildiğini kanıtlayan bilgi ve belgeleri kamuoyu ile paylamıştı. 


İtalya merkezli "Bitter Winter" adlı derginin yayınladığı görüntülerde söz konusu kampların tuvaletlerine bile kameraların yerleştirildiği dikkati çekerken, kampta tutulanlara yönelik sıra dışı güvenlik önlemleri alındığı görülmüştü.


Yine BBC;  2018 yılında Uygurların ağırlıklı olarak yaşadığı Sincan (Doğu Türkistan) bölgesinde Çin tarafından kurulan soykırım kampları üzerine bir video yayınlamıştı.  Videoda, dev boyutlardaki kamplara yaklaşmak isteyen muhabirlerin güvenlik görevlileri tarafından engellendiği ve kamplarda tutulan bireylerin ailelerinin uzun kuyruklar oluşturduğu görülmüştü. 


Ayrıca, Avustralya merkezli düşünce kuruluşu ASPI'nin (Australian Strategic Policy Institute) yayımladığı son araştırmada Çin'in, devasa boyutlarda yeni toplama kampları ve insanlık dışı gözaltı merkezlerinin varlığı uydu görüntüleri ile ortaya çıkmıştı. ASPI'ye bağlı Uluslararası Siber Politika Merkezi araştırmacıları, Doğu Türkistan'daki 380 gözaltı merkezinin yerini belirlemek ve analiz etmek için uydu görüntüleri kullanmıştı. Kuruluş, 2017'den bu yana Doğu Türkistan genelinde 400 civarında toplama kampının inşa edildiğini duyurmuştu.


Son olarak Papa Francis, hatıralarından kesitlerin yer aldığı kitabında Uygur Türklerini zulüm gören milletler arasında sayarak, Çin'in işlediği insanlık suçlarına dikkat çekmişti. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar