Amazon, Microsoft ve Intel yapay zekalı katil robotlar üretmeye başladı

Amazon, Microsoft ve Intel gibi dev teknoloji şirketlerinin yapay zeka sistemli ve otomatik olarak hedefe saldırı düzenleyen katil robotlar üzerine çalıştıkları iddia edildi.

Kurultay

Dev teknoloji firmaları yapay zekalı katil robotlar üretiyor

Fransa merkezli haber ajansı Agence France-Press'in (AFP) Pax'ın raporuna göre,  dünya çapındaki  50 şirketin geliştirdikleri silahların tehlike oranlarına göre sınıflandırma yapıldı.

Söz konusu raporda yapılan sınıflandırmada, 22 şirket "orta dereceli kaygı" grubunda yer alırken, aralarında Amazon ve Microsoft'un bulunduğu 21 şirket ise "yüksek kaygı " grubunda yer aldı.

Raporu hazırlayan yazarlardan biri olan Frank Slijper, kullanıcı müdahalesine gerek olmadan insan öldürmeye karar veren silahlar üzerine çalışan Amazon ve Microsoft gibi şirketlerin bu faaliyetlerini  inkar ettiklerini kaydetti.

ROBOTLAR BİR ETNİK GRUBU YOK EDEBİLİR

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Bilgisayar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Stuart Russell yapay zeka ile insan müdahelesine ihtiyaç kalmadan saldırı yapan tank, savaş uçağı ve denizaltı gibi silahların üretilebileceğini söyledi.

Ayrıca Russell, İsrail'in hali hazırda Harpy adını verdiği otonom bir drone ile bir bölgeye girerek hedefleri kendi seçerek vuran bir sisteme sahip olduğunu da ifade etti.

İnsanların öldürülmesi kararını verebilen makinelerin yasaklanması gerektiğinin altını çizen Russell, "Yüz tanıma teknolojisinin de yardımıyla yapay zeka silahlar, bir cinsiyeti yada bir etnik grubu yok edebileceği gibi aynı zamanda sosyal medya hesaplarını tarayarak bir politik görüşe sahip insanları da yok edebilir" diyerek  çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar