Alparslan Türkeş Müzesi Başkent Lefkoşa'da açıldı

KKTC'de, bir dönem Türk siyasetine damga vurmuş, asker ve siyasetçi, MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in doğduğu ev müze haline getirildi ve açılışı gerçekleştirildi.

Kurultay

KKTC'de Alparslan Türkeş Müzesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla TİKA tarafından Lefkoşa'da müze haline getirilen MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in doğduğu evin açılışını yaptı.

ESER GÜÇLÜ BAĞIN SEMBOLÜ OLACAK
Oktay, Türkiye ve KKTC'nin ebediyen bir ve beraber olduğunu vurgularken "Açılışını yaptığımız bu eser birlik ve beraberliğin en önemli sembollerinden birisi. Merhum Türkeş, sadece KKTC, sadece Türkiye değil Türk dünyası için son derece değerli bir siyaset adamıydı. Onun hayatı boyunca dile getirdiği idealleri ailesi ve Türk dünyası tarafından takip edilmekte. Bu eser onun hizmetini, ideallerini ve bizim bir değerimiz olduğunu göstermesi adına çok önemli. Gelecek nesiller için güçlü bağın bir sembolü olacak bu müze." ifadelerini kullandı.

Oktay, Türkiye ve KKTC'nin kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda birlik ve beraberliğinin daim olacağını vurguladı.

BAŞBAKAN TATAR'DAN TEŞEKKÜR
KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a böyle bir müzeyi Lefkoşa'ya kazandırdığı için teşekkür etti.

''KKTC ANADOLU'NUN BİR PARÇASI, TÜRKLÜĞÜN DEVAMI''
Başbakan Tatar, KKTC'nin Anadolu'nun bir parçası olduğunu, Türklüğün devamı olduklarını vurgulayıp "Dün de söyledim. Artık KKTC yavru vatan değildir. Olgunlaşmış, büyümüş, serhat vatandır. Bu sayın Türkeş'in duygularına hitap etmektedir.'' ifadelerini paylaştı.

''TÜRKLÜĞÜNÜ HAYKIRDI, KIBRIS TÜRKÜ'NÜN TEMSİLCİSİ OLDU''
Tatar ayrıca, ''Türkeş bağrımızdan çıkmış, destan yazmış, kendi tabanına kendi Türklüğünü haykırmış ve Kıbrıs Türkü'nün temsilcisi olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

''MÜZE KKTC'NİN TANINIRLIĞINA KATKISI AÇISINDAN DA DEĞERLİ''
Tatar, müzenin KKTC'nin tanıtımına katkı sunacağını belirterek emek verenlere teşekkür etti.


Açılışa katılan Türkeş'in oğlu ise babası merhum Türkeş'in 102 yıl önce bu evde dünyaya geldiğini anımsattı.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ailece müteşekkir olduklarını belirten Türkeş, müzenin yapımında emeği geçen TİKA'ya, KKTC hükümetine ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a teşekkür etti.


Müzenin açılışı; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC Başbakanı Tatar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, TBMM Başkanvekili Celal Adan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ve diğer protokol üyelerinin beraberliğinde gerçekleştirildi.
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar