Almaya'da Atatürk'e hakaret eden devlet televizyonu protesto edildi!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ilişkin çirkin yayın yapan Alman devlet televizyonu ARD, Almanya'nın Köln kentinde protesto edildi.

Kurultay

Almaya'da Atatürk'e hakaret eden devlet televizyonu protesto edildi!

Köln'ün Appellhofplatz semtindeki ARD'nin merkez stüdyoları önünde bir araya gelen yaklaşık 100 kişi, basın bildirisi okuyup, televizyonda yayınlanan belgesele tepkisini gösterdi.

Protesto, İstiklal Marşı okunarak ve dev bir Türk bayrağı ve Atatürk posteri açılarak başladı.

Eylemi düzenleyen Almanya'da faaliyet gösteren 12 dernek ve sivil toplum kuruluşu adına bildiri okuyan Alper İnci, herkesi Atatürk'e saldırı kampanyalarına karşı gerçekçi ve mantıklı olmaya çağırarak, Alman halkının sağduyusuna güvendiklerini belirtti.

"BU UTANÇ VERİCİ BİR İFTİRA"

İnci, "Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni Hitler diktatörlüğü ile eşitlemek, utanç verici bir iftiradır. Türkiye Cumhuriyeti, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik fikrini temel ilke edinmiş bir Cumhuriyettir." dedi.

"İDDİALAR GERÇEKLERİ ÇARPITAN BÖLÜCÜ ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ"

Atatürk'ün Nazi rejimi ile işbirliği yaptığı iddiasının, gerçekleri tamamen çarpıtan bölücü bir zihniyetin ürünü olduğunu kaydeden İnci, "Bu iddianın aksine Türkiye, Ernst Reuter, Ernst Hirsch, Erich Auerbach, Bruno Taut gibi aydınları ülkesinde barındırarak özgür ve refah içinde bir yaşam sürmelerine vesile olmuştur. Bahsi geçen aydınlar ve niceleri, Nazi Almanyasının işkence, baskı, zulüm ve ölüm tehdidinden kurtulmuş, aydın fikirlerini Türkiye Cumhuriyetinde yeşertmiştir." diye konuştu.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gösteri, İzmir Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar