Almanya ve Birleşik Krallık, Rusya'ya G-8 kapısını kapattı!

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, G-7 ülkelerinin G-7 formatında toplanma kararı almalarının sebeplerinin devam ettiğini dikkat çekerek, bu sebepler ortadan kalkmadan Rusya'nın gruba katılamayacağını vurguladı.

Kurultay

Rusya'ya G8 kapılarını kapatan 2 ülke...

Ayrıca, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşme gerçekleştiren Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson da Almanya ile aynı fikirde olduğunu vurgulayarak Rusya'nın olduğu bir G-8 formatına kapıyı kapattı.

Seibert, Berlin'de Federal Basın Merkezinde yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rusya'yı tekrar G7'nin içine katarak bu grubu G8 yapmak istemesine ilişkin sözlerini değerlendirdi.

''G8 YERİNE G7 KARARININ ALINMA NEDENLERİNİN HATIRLANMASI LAZIM''

Seibert, Rusya'nın uluslararası hukuka aykırı olarak Kırım'ı ilhak ettiğini ve Ukrayna'daki ayrılıkçıları siyasi ve askeri olarak desteklediğini anımsatarak, "G7'deki partnerlerin 2014'te, G8 yerine G7 formatında toplanılacağına ilişkin kararı birlikte aldıklarının hatırlanması lazım. Bunun da sebepleri vardı." dedi.

MERKEL KAPIYI KAPATTI

Almanya Başbakanı Angela Merkel Berlin'deki başbakanlık binası önünde askeri törenle karşıladığı Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile düzenlediği ortak basın toplantısında Trump'ın, "Rusya'nın yeniden G7 formatına katılması" isteğini de değerlendirdi. Merkel, Rusya'nın belirli sebeplerden dolayı bu formattan çıkarıldığına işaret etti.

Rusya'nın Minsk sürecine ilişkin küçük ilerleme sağladığını dile getiren Merkel "Ancak bugünkü durumda hala yeterince ilerleme sağlanmış değil." dedi.

BİRLEŞİK KRALIKTAN DA VETO

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ise Merkel ile aynı fikirde olduğunu belirten Johnson, Rusya'nın sadece Ukrayna'da değil başka yerlerde de provokasyonlarda bulunduğunu kaydetti.

İKİ LİDER G7 ZİERVESİYLE TEKRAR BİR ARAYA GELECEK

Merkel ve Johnson hafta sonu Fransa'nın Biarritz kentinde düzenlenecek G7 Zirvesi'nde de bir araya gelecek. Johnson ayrıca, yarın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Paris'te görüşecek.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar