Almanya, Türkiye'ye silah ihracatında rekor seviyeye ulaştı

Alman hükumetinin açıklamasına göre, Almanya'nın 2019 yılının ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon euro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.

Kurultay

Almanya, Türkiye'ye silah ihracatında rekor seviyeye ulaştı

TÜRKİYE'YE SİLAH SATIŞINDA REKOR DÜZEY

Almanya, Suriye operasyonu nedeniyle silah satışına getirilen kısıtlamaya rağmen, bu yıl Türkiye'ye silah ihracatında rekor kırdı. Türkiye'ye silah satışları son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye 2019 yılının ilk sekiz ayında Almanya'dan 250 milyon 400 bin euro değerinde silah ithal etti. Söz konusu rakam, henüz sene sonu gelmemiş olmasına rağmen, Türkiye'nin 2005'ten bu yana en fazla ithalatı bu yıl yaptığını gösteriyor.

NATO ÜLKELERİNE SİLAH İHRACATINDA DURUM

2019'un ilk yarısında verilen 5 milyar 300 milyon euro değerindeki silah ve teçhizat ihracat izni, geçen yılın toplamından daha fazla olmuştu. 2018'de 4 milyar 800 milyon euro değerinde ihracat izni verilmişti.

Berlin Enformasyon Merkezi'nden Otfried Nassauer, söz konusu artışın NATO ülkelerinden gelen taleple de bağlantılı olduğuna değindi.

Nassauer, gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 2'sinin savunma harcamalarına ayrılması hedefinin etkisini gösterdiğini belirterek Danimarka, Polonya ve Finlandiya'nın Leopard tanklarını modernize ettiğini, Macaristan'ın Almanya'dan tank ve obüs aldığını, Litvanya'nın zırhlı araç ve askeri motorlu araçlar ithal ettiğini kaydetti.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar