Almanya'daki Türk doktor ve ekibinden kanser tedavisinde yeni teknik

Almanya'nın Köln kentinde yaşayan Türk doktor Yadigar Genç ve ekibi tarafından, çağın en önemli sağlık sorunlarından olan kanserle mücadelede immünoterapi yöntemiyle yeni bir tedavi tekniği geliştirildi.

Kurultay

Almanya Türk doktor ve ekibini konuşuyor...

Almanya'da kanserle mücadele için yeni bulunan immünoterapi yöntemini geliştirerek hastalara uygulayan Immun-Onkologisches Merkezi'ndeki (IOZK) ekipte yer alan Türk doktor Yadigar Genç, yeni teknik hakkında basına değerlendirmelerde bulundu.

"KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ TEKNİĞİ"

Yadigar Genç, kişiye özel tedavi yöntemiyle, kanserle mücadeledeki başarı oranını önemli ölçüde artırdıklarını söyledi.

KANSER TEDAVİSİNDE 3 YÖNTEM MEVCUT

Doktor Genç, kanser tedavisinde hali hazırda uygulanan üç yöntem olduğunu aktarırken, "Bunlar cerrahi müdahale, kemoterapi ve ilaç tedavisi. Son yıllarda geliştirilen en önemli terapilerden biri immünoterapi ve kanser tedavisinde çok önemli bir faktör. İmmünoterapi sadece ilaçsal bazlı değil, bu yöntemin aynı zamanda hücresel bazı da var. Bu konuda yapılan çalışmaları biz daha da geliştirdik ve bu yeni metodları kendi kliniğimizde hastalara uyguluyoruz. Kişiye özel tedavi yöntemiyle kanserle mücadelede başarı oranı arttı." diye kaydetti.

HASTAYA ÖZEL TEDAVİ YÖNTEMİ

Avrupa İlaç Denetim Dairesince bu yöntemi uygulamak için onay aldıklarını ifade eden Dr. Genç, sözlerine şu ifadeleri ekledi: "Kanser tedavisinde hastaya özel bir terapi uyguluyoruz. Yani hastanın kendi kanından ürettiğimiz savaşçı hücreleri laboratuvar ortamında duyarlı hale getirip, belirli kanser proteinleri de yükleyerek, aynı zamanda onkolitik virüsleri de kullanarak hastaya aşı bazında tekrar enjekte etmekteyiz. Bu daha hedefsel, daha noktasal çalıştığı ve yan etkisi çok az olduğu için kanser tedavilerinde son zamanlarda ödüllendirildi ve tıp otoriteleri tarafından kabul görüldü. Geliştirdiğimiz bu onkolitik virüsün önümüzdeki yıllarda bize tekrar bir ödül getireceğinin yankısını almaktayız."

TEDAVİNİN BAŞARISI ERKEN TEŞHİSLE DOĞRU ORANTILI

Kanserde erken teşhisin önemini vurgulayan Dr. Genç bununla ilgili olarak da, "Hasta bize ne kadar erken gelirse uyguladığımız tedavinin de başarısı o kadar yükselir. Bizim burada uyguladığımız tedavi yöntemlerini kombine etmemiz de mümkün. Yani örneğin; kemoterapi ile kombine etmemiz de mümkün olabilir veya ameliyat söz konusuysa cerrahın aldığı parçayı, proteinleri aşımız için kullanabiliriz. Hasta ameliyattan önce bize başvurursa daha avantajlı olabilir ama şart değil, ameliyat parçası yok ise bile kanda dolaşan kanserli hücreleri alıp laboratuvar ortamında kullanıp, aşımız için duyarlı hale getirebiliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar