Aleksandr Dugin kimdir: Türk Medayasının Rus propagandası ile imtihanı

Türkiye'de Rusya ile yapılan Soçi mutabakatının yansımaları sürerken, Habertürk'te yayınlanan "Gündemin Nabzı" programına uçuk Avrasyacı fikirleriyle öne çıkan Rus filozof, siyaset bilimci Prof. Dr. Aleksandr Dugin katıldı.

Kurultay

Aleksandr Dugin kimdir: Türk Medayasının Rus propagandası ile imtihanı

Türkiye'de Rusya ile yapılan Soçi mutabakatının yansımaları sürerken, Habertürk'te yayınlanan "Gündemin Nabzı" programına uçuk Avrasyacı fikirleriyle öne çıkan Rus filozof, siyaset bilimci Prof. Dr. Aleksandr Dugin katıldı.

Programda, "Putin'in sağ kolu" olarak servis edilen Dugin, başta Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal ederek işgal ettiği Kırım'la ilgili sorular olmak üzere, kendisine yöneltilen pek çok soruyu yanıtsız bıraktı.

"DUGİN, HİÇ BİR ZAMAN PUTİN'İN DANIŞMANI OLMADI"

Aleksandr Dugin, Türkiye'de bir kısım çevreler tarafından "Putin'in danışmanı", "Putin'in sağ kolu" şeklinde lanse edilse de, bu durum, Rusya uzmanları ve Rus siyasetinin kodlarını bilenler tarafından hayli gülünç karşılanıyor. Rusya'da bir dönem öğretim üyeliği yapmasına rağmen şu anda hiç bir resmi görevi bulunmayan Dugin'in, ciddi bir isim olarak görülerek görüşlerine başvurulması, Türkiye'de Rus propagandasının ulaştığı boyutları gösteriyor.

Rusya üzerine araştırmaları ile tanınan siyaset bilimci Dr. Kerim Has, Aleksandr Dugin'in HaberTürk yayınına bağlanması ve Dugin'in Türkiye'de Rusya'nın önemli bir ismi olarak gösterilmesi ile ilgili, Aleksandr Dugin'in hiçbir zaman Putin'in danışmanı veya özel bir görevi olmadığını belirterek, şu paylaşımı yaptı:

DUGİN'İN TÜRK TELEVİZYONLARINA ÇIKMASI SOSYAL MEDYADA ALAY KONUSU OLDU

HaberTürk yayınına görüntülü olarak bağlanan Dugin'in, "Putin'in sağ kolu" şeklinde servis edilmesi bir yana, Rusya'nın Suriye'de terör örgütü PYD/PKK ile yakın ilişkiler içinde olması, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saldırganca faaliyetlerde bulunması ve Kırım Tatar halkının ana vatanını işgal etmesi gibi soruları yanıtsız bırakan Dugin'in demeçleri, Türk kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

Öte yandan, Rusya'da bile ciddi bir şekilde tanınmayan Dugin'in, Türk televizyonlarında yetkin bir isim gibi görülerek yayına çıkarılması ve yayın esnasında Rus propagandası yapması sosyal medya kullanıcıları tarafından es geçilmedi. İşte o paylaşımlar:

Alexander dugin'in batı yanlısı ve atlantikçi olan erkek kardeşi alexanmaz dugin...

- E. Davidsyan (@atlantikmavisi) October 24, 2019

ALEKSANDR DUGİN: RUS STRATEJİST Mİ? AVRASYACI BİR NEO-FAŞİST Mİ?

Bir düşünür ve stratejist olan Prof. Dr. Aleksandr Dugin'in Türkçe'ye çevrilmiş kitapları bulunuyor. Bunlardan biri, Rusya Devletinin yıkılarak büyük Avrasya devletinin kurulacağı ve Kazakistan'ın güya bu konuda önemli bir rolü olduğunu kaydeden "Nursultan Nazarbayev'in Avrasya Misyonu" kitabı. Dugin'in diğer bir kitabı da "Rus Jeopolotiği" adıyla Küre Yayınlarından çıktı.

Dugin'in, "Nazarbayev'in Avrasya Misyonu" isimli kitabında Avrasya'nın birliği ve Kazakistan ve güzellemelerini hemen fark ediliyor. Her yönüyle perde arkasında Rus propagandası kokan kitap, hezeyan dolu ifadeler içeriyor. Sözde stratejist Dugin, kitabında, Bağımsız Devletler Topluluğunu öne çıkarak, "Rusya, Ukrayna, Belarus ve Kazakistan'ın ortak ekonomiye geçmeye başlayacakları", "Türkiye'nin Avrasya'ya yakınlaştığı" öngörülerini ortaya atıyor. Bu öngörülerin, şu ana kadar içi boş hayallerden ibaret olduğunu söylemek mümkün.

SOVYETLERİN TOTALİTER YAPISINI ÖZLEYEN DUGİN'İN AVRASYACILIK TEORİSİ NEDİR?

Dugin, Avrasyacılık ideolojisini, "geleneğin orijinal tarzını çağdaşlığın elementleri ile birleştiren siyasi bir felsefe" olarak tanımlıyor. Kendi deyimiyle Moskova ve Ankara eksenini, Avrasya coğrafyasında çok önemli bir konumda görse de, Orta Asya ülkelerinin rolünü daha fazla önemsiyor. Bu yüzden Türkiye, Kazakistan, Ukrayna ve Kırgızistan'a özel önem vererek, Rusya ile yakınlaşılması iddiasında bulunuyor.

"Avrasya Birliğinin kurulması için projeye Kazakistan ve Ukrayna'nın desteğinin alınması gereklidir" diyen Dugin, aslında Sovyetler Birliğinin merkezi, baskıcı ve totaliter yapısını, Ruslar dışında tüm milletleri ötekileştirerek yönetme fikrine özlem duyduğu görülüyor.

"STRATEJİST" DUGİN'DEN HEZEYANLAR: RUSYA, DÜNYANIN YARISINA YAYILACAKTIR

İflah olmaz bir romantik ve Rusya'da dahi faşizan derecede Rus milliyetçisi olarak tanımlanan Aleksandr Dugin, bir konuşmasında şu ifadeleri kullanıyor: "Bizim Rusya'dan sonraki emelimiz, Avrasya Birliğidir. Bir tek bu etegrasyon yoluyla Rusya hayatta kalacak ve yeni bir nitelikle dünyanın yarısına yayılacaktır. 'Mesih hayalimiz', başka halkların emellerine aykırı olarak değil, onlarla beraber canlanmaktır."

HAKKINDAKİ SANSASYONLAR BİTMEK BİLMİYOR

Türkiye'de Aleksandr Dugin'in adı genel olarak Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile beraber anılıyor. Türkiye'ye sık sık gelerek benzer ideolojileri paylaştıklarını ifade eden Perinçek'i ziyaret eden Dugin'in, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi öncesi de Türkiye'de olduğu ve darbeyi önceden haber aldığı iddia ediliyor. Dugin'e, HaberTürk yayınında bu konu da sorulsa da, bu konuyu da geçiştirerek kaynağını açıklamadı.

ALEKSANDR DUGİN ASLINDA KİM?

7 Ocak 1962'de Moskova'da doğan evli ve iki çocuk babası Aleksandr Dugin, muhafazakar bir Hıristiyan ve kendi kurduğu ve fikirlerini ortaya koyduğu Uluslararası Avrasya Hareketi lideri. Profosör unvanı ve "akademik" çalışmaları bulunuyor. Çalışmaları felsefe, sosyoloji ve jeopolitik üzerine yoğunlaşsa da, Avrasya birliği ve Rusya'nın emperyal politikaları her demecinde öne çıkıyor. İddia edilenin aksine Putin'i yönlendiren ve Rus devletine danışmanlık yapan bir statüsü bulunmuyor, kaldı ki absürt fikirleri Kremlin'in bile dikkatini çekmiş olacak ki, çalıştığı Moskova Devlet Üniversitesi Sosyoloji Fakültesinden önceki yıllarda atılmış bulunuyor.

Rusya'da Aleksandr Dugin'in fikirlerini tanımlayan çoğu akademisyen, "faşist ve aşırı milliyetçi fikirlere sahip" şeklinde değerlendiriyor. 

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar