Aksungur yıl sonunda TSK envanterine giriyor

Keşif ve taarruz görevlerinde önemli rol oynayacak İHA Aksungur'un, bu yıl sonunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmesi bekleniyor.

Kurultay

Aksungur yıl sonunda TSK envanterine giriyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından yapılan açıklamaya göre, 40 saat boyunca havada kesintisiz uçuş yapabilen 40 bin feet yüksekliğe kadar çıkabilen keşif ve taarruz görevlerinde önemli rol alacak Aksungur'un, bu yıl sonunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmesi bekleniyor.

KEŞİF VE MÜHİMMAT GÖREVLERİNDE ÖNEMLİ ROL

Tasarımından imalatına, sistem entegrasyonundan ilk uçuşuna kadar 18 aylık sürede tamamlanan İHA'da ANKA alt yapısı kullanıldı. Kapasitesi artırılan Aksungur, tüm hava koşullarında keşif ve taarruz görevlerinde önemli rol alacak ve çeşitli mühimmat lojistiğine katkı sağlaması planlanıyor.

Çift motorlu İHA ilk uçuşunu 20 Mart'ta gerçekleştirmiş otomatik iniş ve kalkış özelliğini kullanarak 4 saat 20 dakika süren test uçuşunu başarıyla tamamlamıştı.

Kanat altlarında 500 kg, 300 kg ve 150 kg kapasiteli 3 adet silah istasyonu bulunan Aksungur, TEBER-81 (Lazer Güdümlü Mk-81), TEBER-82 (Lazer Güdümlü Mk-82), LUMTAS, MAM-L, Cirit, MAM-C, HGK-3 (Hassas Güdüm Kiti), KGK (82) (Kanatlı Güdüm Kiti) ve Minyatür Bomba taşıyabiliyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar