AKP'nin çekirdek seçmeni daralıyor: İşte son anket

Araştırma şirketi KONDA, AKP'nin çekirdek seçmeninin yüzde 38'den yüzde 27'lere düştüğünü açıkladı.

Kurultay

AKP'nin çekirdek seçmeni hızla eriyor

Kamuoyu araştırma şirketi" olarak bilinen KONDA'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Ali Babacan'ın AKP'den "aklen ve kalben ayrışma yaşayarak" ve "yeni bir çalışma başlatmak" üzere istifasının ardından yaşanması muhtemel siyasi süreci değerlendirdi.  
 

"AK PARTİ SEMPATİZAN SEÇMENİ KAYBETTİ"

Ağırdır'ın ifadeleri şu şekilde:

"Yeni kurulacak partiler öyle hedeflemeseler de, şimdiye kadar verdikleri imaj ve toplumun onları konumladıkları yer itibariyle öncelikle AK Parti'den oy alacaklarını söyleyebiliriz. Çünkü, AK Parti'de bir çözülme var. Bir zamanlar AK Parti tek başına yüzde 52'leri, 53'leri görebilen bir partiyken, bu oranın yüzde 38'i, kafasına tabanca dayasan partisini değiştirmeyecek olan çekirdek seçmendi. Yüzde 38'in üzerine yüzde 13-14 civarında sempatizan seçmen oy verirdi. AK Parti, sempatizan seçmeni ciddi bir biçimde kaybetti.

"ÇEKİRDEK SEÇMEN YÜZDE 27'YE DÜŞTÜ"

Yüzde 38'lik çekirdek seçmen hala duruyor mu, değişim var mı?AK Parti için vahim olan çekirdek seçmen sayısında yaşadığı kayıp. Yüz kişiden 38'i kendini çekirdek seçmen kategorisinde değerlendirirken, şimdilerde 27 kişi bu tanımı yapıyor. Çözülme yaşayan seçmenin 4-5 puanlık bir kısmı tepkisini sandığa gitmeyerek gösterdi. Kalan kısmı ise muhalefet yerine, iktidar blokunda yer alan MHP'ye oy verdi. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar