Akdeniz'e yağış ve hortum uyarısı

Türkiye'nin büyük bölümünde bugün yağış görülecek. Sıcaklar ise güney ve batı kesimlerinde düşüyor. Antalya'nın doğu ilçeleri ile Mersin ve Adana çevrelerinde gökgürültülü sağanak yağış, Alanya ve Anamur açıklarında ise su hortumu oluşması bekleniyor.

Kurultay

Akdeniz'e yağış ve hortum uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların, sabah saatlerinden itibaren Antalya ve çevresi ile öğle saatlerinden itibaren Mersin, Adana ve İskenderun çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Hava sıcaklığı. güney ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar ise genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta, öğle saatlerinden itibaren Marmara'da kuzeydoğu yönlerden kuvvetli(30-40 km/s) olarak esecek.

Kuvvetli yağış uyarısı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Antalya'nın doğu ilçeleri ile Mersin ve Adana çevrelerinde yağışların kuvvetli olması, Alanya ve Anamur açıklarında ise su hortumu oluşması riski olduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirildi.

Açıklamada, su baskını, yıldırım ve çatı uçması gibi muhtemel risklere karşı yurttaşlar ve ilgililer uyarıldı.


Doğu Anadolu'da kış

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 3 ilde 21 köy yolunda kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşım sağlanamıyor. Bölgede aralıklarla etkisini sürdüren kar yağışı ve tipi, ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Bölge illerinden Erzurum'da 13, Ardahan'da 5 ve Bingöl'de 3 köy yolu, kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor. İl Özel İdarelere bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Kar yağışı, kara yollarında da araç trafiğinde aksamalara neden oldu. Erzurum-Bayburt kara yolunda Aşkale Tepebaşı mevkinde, kar yağışı nedeniyle mahsur kalan 6 araç, Karayolları ekipleri tarafından kurtarıldı.

Bu arada, Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Balkanlar üzerinde gelen yağışlı hava akımının etkisi altında bulunan bölgede, kar yağışının aralıklarla hafif şekilde gün boyu etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları da Ağrı ve Ardahan'da eksi 6, Kars'ta eksi 4, Erzurum'da eksi 3, Erzincan'da ve Iğdır'da 0 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise Erzurum, Ağrı, Kars ve Ardahan'da 2, Erzincan'da 7 ve Iğdır'da 11 derece olması tahmin ediliyor.

Haberin Kaynağı: Cumhuriyet

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar