Aile nöbeti tutan Doğu Türkistanlıların Çin Büyükelçiliğine ulaşmasına izin verilmiyor

Çin'in Ankara Büyükelçiliği önünde 3 Şubat 2021'den bu yana aile nöbeti tutan Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Pekin yönetimine seslerini duyurmak için mücadeleye devam ediyor. Bugün Çin Büyükelçiliğine gitmek üzere kaldıkları evden çıkmak isteyen kamp mağduru Doğu Türkistanlılara polis engel oldu ve Ankara’dan ayrılmalarını istedi. Uygur Türkü kamp mağdurlarına çağrı yapan Ankara polisi Valilik izni olmadığı gerekçesiyle eyleme izin verilmeyeceğini duyurdu.

Kurultay

Aile nöbeti tutan Doğu Türkistanlıların Çin Büyükelçiliğine ulaşmasına izin verilmiyor

Çin Ankara Büyükelçiliği önünde eylem yapan Doğu Türkistanlılar Ankara'dan ayrılmalarını istedi. Doğu Türkistanlıların kaldığı oteli saran polisler, Ankara'dan ayrılmaları yönünde uyarıda bulundu ve Çin Büyükelçiliği önünde eylem yapmaya kesinlikle izin verilmeyeceğini bildirdi. Öte yandan, Uygur Türkü aktivistler, toplama kampı mağdurlarından bazılarının Ankara Valiliği ile görüşmeye gittiğini duyurdu.

AİLE NÖBETİ TUTAN UYGUR TÜRKLERİNE ANKARA'DAN AYRILMALARI ÇAĞRISI

Ailelerinden haber alamayan ve Çin'den bilgi talep etmek amacıyla Çin Büyükelçiliği önünde eylem yapan Doğu Türkistanlı aktivistler, Ankara'dan ayrılmak istemediklerini belirtiyor. Doğu Türkistanlı aktivistler o anları sosyal medya üzerinden paylaştı:

TOPLAMA KAMPI MAĞDURU DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ

Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Doğu Türkistanlıların talepleri, İstanbul Valiliğince karşılık buldu. Çin yönetimine teslim edilmek üzere, Türkiye'deki on binlerce Doğu Türkistanlı dilekçe toplama sürecine başladı.

Çin'in Ankara Büyükelçiliği önüne gelen Uygur Türkleri, dün taleplerini Çin'e ulaştırmak için basın açıklaması yapmak istedi. Ancak, eylemin izinsiz olması nedeniyle kamp mağdurları, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Uyarılara rağmen büyükelçilik önünden uzaklaştırılan aktivistler adına konuşan Mirza Ahmed, "Özbeöz Türk'üz ve özbeöz Müslümanız. Biz burada ailemiz için mücadele veriyoruz. Namusumuzu temizlemeden hiçbir yere gitmeyeceğiz. Kimse burada keyfinden gelmedi. Namusumu temizlemek için ailemizin serbest bırakılması için buradayız. Kimseye zorluk çıkarmak gibi bir niyetimiz yok. Soykırıma uğradık uğruyoruz buna susup sessiz kalamayız. Tarihte de susmadık bugün de susmayacağız. Tarihte de yok olmamıştık bugün de yok olmayacağız. Bizi yok edemeyecekler. Kemiklerimizi kırsalar bile hücrelerimizden bin tane Uygur dirilecek." ifadelerini kullandı. 

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda "soykırıma" varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan'da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar