Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücretin brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak kararlaştırıldığını bildirdi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu günler süren toplantıların ardından bugün karara vardı. 2021 yılında asgari ücretin net 2 bin 825 lira olacağı açıklandı.

Kurultay

Asgari ücret net 2 bin 825 lira oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dördüncü toplantısının ardından belirlenen asgari ücreti bugün açıkladı. Selçuk, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücretin bekar ve çocuğu olmayan bir çalışan için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendiğini belirtti.  Evli ve üç çocuğu olan bir birey için ise asgari ücret, 3 bin 13 lira 72 kuruş olarak belirlendi.


Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir" dedi. 


Türk - İş yetersiz buldu


Bakan Selçuk'tan sonra açıklamalarda bulunan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, belirlenen net asgari ücretin yetersiz olduğunu söyleyerek bu rakamın işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu vurguladı. TÜİK'in asgari ücret hesaplamalarında bir ailenin harcamalarının bulunmamasını ve aralık ayında gerçekleşecek enflasyon oranının dikkate alınmamasını eleştiren Irgat, "Biz net 3 bin liranın üzerinde bir rakam bekledik. Birlikte belirledikleri ücret yetersizdir, asgari ücret daha tespit edilirken yetersizdir. Yine fedakarlık işçilerden beklendi." şeklinde konuştu. 


Disk: Belirlenen rakam geçinmek için son derece yetersiz


Türk İş'in ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da, asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu. ''Türkiye'de enflasyon rakamlarının kaç olduğunu, işçilerin, emekçilerin, halkın nasıl yoksullaştığını herkes görüyor'' diyen Çerkezoğlu ''Açıklanan resmi enflasyon rakamları özellikle de gıda enflasyonu; asgari ücretlinin en önemli gider kalemidir. Gıda enflasyonu daha kasım ayında yüzde 21'in üzerindeydi. Yıl sonunda resmi rakamlar açıklandığında bile en az yüzde 25 olacağı tahmin ediliyor. Ama gerçek enflasyon, yani bizim kendi hayatımızda yaşadığımız enflasyon çok daha yüksek. Asgari ücret bir kez daha enflasyon karşısında, dolar-altın fiyatları karşısında gerilemiştir.'' ifadelerini kullandı. 


Muhalefet partileri hangi rakamları telaffuz etmişti?


Siyasi parti liderlerinden de öneriler geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen hafta yaptığı açıklamada, "Asgari ücret 3 bin 100 TL olsun ve vergiden muaf olsun'' demiş, 
İYİ Parti Lideri Meral Akşener ise brüt asgari ücretin 3 bin liraya çıkarılarak ödemenin brüt kazanç üzerinden yapılmasını teklif etmişti. 


Asgari ücret nasıl belirleniyor?


Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.


Asgari ücretten kesintiler neler?


Asgari ücretli bir çalışanın 3.577 TL olan brüt maaşından 500,85 TL sigorta primi, 35,78 TL işsizlik sigortası primi, 456,13 TL gelir vergisi, 27,15 TL damga vergisi kesildikten sonra rakam 2.557 TL'ye düşüyor. Ardından bu rakama 268 liralık AGİ tutarı eklenerek net 2.825 TL elde ediliyor. 
Asgari ücretin işverene maliyetinin ise 4 bin 203 TL olacağı ve asgari ücrete hükümet desteğinin tüm işletmeler için 75 TL olarak sürdürüleceği biliniyor. 

İşte 2000 yılından bugüne, asgari ücretin dolar, çeyrek altın ve benzin cinsinden dönüşümü:

 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar