Ahıska Türkleri'nin Sürgünü unutulmadı: Bu yıl 72. yıl dönümü

Bu gün Ahıska Türkleri'nin sürgün edilişinin 72'nci yılı. Ahıska Türkleri 14 Kasım 1944 yılında SSCB diktatörü Stalin'in talimatıyla 2 saatte vagonlara doldurularak, göç etmeye mecbur edildi . Bu amansız göçte 50 binden fazla Ahıska Türkü hayatını kaybetti.

Kurultay

Ahıska Türkleri'nin Sürgünü unutulmadı

Diktatör Josef Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği, 14 Kasım 1944'te Gürcistan'ın Ahıska bölgesinde yaşayan 50 bin Türkü "sınır güvenliğini tehdit ettikleri" gerekçesiyle sürgün etti. Trenlere bindirilen ve günlerce yolculuk eden Ahıskalı Türkler Sovyet topraklarında dört bir tarafa dağıtıldı.

ABD, Türkiye, Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan'da yaşayan Ahıskalı Türklerin sorunları 72 yılda çözülemedi.

Türkiye'de Ahıska Türkleri anıldı

Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 72'nci yılı nedeniyle Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde 'Ahıska Sürgünün 72'nci yılı' anma programı düzenlendi.

Ahıska Türkleri Kültür ve eğitim Derneği binasında düzenlenen anma programına Kırkağaç'ta ikamet eden Ahıska Türkleri, dernek üyeleri ve Kırkağaçlılar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan anma programda, 14 Kasım 1944 yılında yaşanan sürgünde hayatını kaybeden 50 bin Ahıska Türkü için ve ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Vatan için can veren aziz şehitlerimiz anısına Kur'an-ı Kerim tilaveti okundu.

Kırkağaç Ahıska Türkleri Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Muhammet Demirci anma programında yaptığı konuşmasında, "Büyük Ahıska Sürgününün 72'nci yıl dönümünde bu yıl ilk defa dernek bünyesinde dernek üyelerimizle bir araya gelerek atalarımızı yad ettik. 35 gün süren bu acılı sürgünde yaklaşık 50 bin Ahıska Türkü vefat etti. Sürgün sonunda hayatta kalan 100 bin Ahıska Türkü ise Orta Asya'nın farklı coğrafyalarında ailelerinden uzak bir şekilde sürgün hayatı yaşamaya mahkum edildi. bugün bir kez daha bu sürgünü ve sürgünde hayatını kaybedenlerin acısını içimizde hissettik. Hayatını kaybeden tüm Ahıska Türklerine Allah'tan rahmet diliyorum. Dünya tarihine kara bir leke olarak geçen bu sürgünün benzerlerinin yaşanmamasını temenni ediyorum. Katılımlarından dolayı tüm üyelerimize teşekkür ediyorum." dedi.

AHISKA SÜRGÜN ANITI TÖRENLE AÇILDI

1944 yılında yaşadıkları büyük sürgünün acısını halen taşıyan Ahıskalı vatandaşlar için kalıcı ve anlamlı bir eser kazandırmak üzere çalışma başlatan İnegöl Belediyesi, Ahıskalı vatandaşların yoğunlukta olduğu Alanyurt Fatih Mahallesi'nde Ahıska Sürgün Anıtı inşa etti. 2600 metrekare alan üzerinde inşa edilen anıtın yapımının tamamlanmasının ardından anıtın açılış töreni Ahıskalıların sürgününün 72'inci yıl dönümü olan 14 Kasım'dan bir gün önce gerçekleştirildi. Fatih Mahallesi Demirtaş Sokakta 13 Kasım Pazar günü yapılan Hilal şeklindeki anıtın açılışına İçişleri eski Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala da katılım gösterdi. Yüzlerce Ahıskalı vatandaşın katıldığı tören, Turgutalp Camii İmam Hatibi Emin Topçu'nun okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

"ATALARIMIZIN ÖZLEMLERİNİ BUGÜN BU ANITTA TOPLADIK"

Ahıskalılar Sürgün Anıtının açılışında konuşan Dernek Başkanı Mehmet Taş, bu anıtın kendileri için büyük bir anlam taşıdığını söyledi. Ahıskalılara kalıcı ve anlamlı bir eser kazandırıldığını aktaran Taş, "Bu anıt tüm Ahıskalı kardeşlerimizin sürgünde ve sürgün sonrası yaşadıkları zulmü en güzel bir şekilde anlatıyor. Bizler unutmadık, çocuklarımıza ve torunlarımıza da unutturmayacağız. Geçmişimizden ders alıp geleceğimizi planlayacağız. Atalarımız yıllarca bu hilalin, bu bayrağın ve bu vatan toprağının özlemiyle yaşadı. Bizler bu gün bu anıtla atalarımızın özlemlerini bu meydanda topladık" dedi.

"MAZLUMUN, MAĞDURUN TEK HAMİSİ TÜRKİYE'DİR"

Ahıskalıların vatandaşlık ve çalışma sorunlarını gündeme getirerek konuşmasını sürdüren Taş, şöyle devam etti: "Vatandaşlık sorununun en kısa zamanda çözüleceğine inancımız tamdır. Çalışma sorunu ile ilgili de geçtiğimiz Mart ayında Süleyman Soylu Bakanımızdan ilk müjdeyi almıştık. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız görüşmelerde ayrıca Turkuaz kartın tüm Ahıskalıları kapsayacağı müjdesini de aldık. En kısa zamanda da hayata geçireceğini umut ediyoruz. Böylece sorunlarımızın birçoğu çözülmüş olur. Bir başka konu da denklik meselemiz. Denklik bekleyen çok sayıda doktor ve mühendislerimiz var. Sosyal güvenceleri olmadığı için hastanelere borçlu olan çok sayıda vatandaşımız var. Bunların çözümü için de sayın vekillerimizden kıymetli adımlar bekliyoruz. Ben biliyorum ki 30 bin civarında Ahıskalı'nın vatandaşlığı büyük Türkiye Cumhuriyeti devletimize asla yük olmaz. Şunu da çok iyi biliyoruz ki mazlumun, mağdurun tek hamisi Türkiye'dir."

EFKAN ALA: TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

Törende kürsüye son çıkan isim ise kendisi de bir Ahıskalı olan İçişleri Eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala oldu. Ahıska'nın sadece bir coğrafi bölgenin adı olmadığını vurgulayarak konuşmasına başlayan Efkan Ala, "Ahıska bir imanın, irfanın, zulme karşı duruşun adıdır, zalime karşı çıkışın adıdır. Ahıska nereye giderse gitsin imanını, kimliğini, irfanını birlikte götürmenin adıdır. Bunu hatırlatmak üzere bu anıtı yapan belediye başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Kendisi küçük ama anlamı çok büyük. O gün ki şartlarda şehit olan 20 bin kardeşimizi rahmetle anıyorum. Onlar gittiler ama öyle bir hatıra bıraktılar ki kıyamete kadar yaşayacak. Bize çok büyük dersler bıraktılar. Türkiye herkesin vatanıdır. Burada hiç kimse misafir değildir. Sizlerin çektiği sıkıntıların giderilmesine yönelik yapacağımız her görevin takipçisi olacağım. Sizler o zahmetlerin bedelini peşinen ödediniz. Sizlerin emeklerini sürekli çalışsak ödeyemeyiz. Milletimize bu şanlı adı hediye eden Ahıskalı kardeşlerimize ne yapsak azdır. Onların hangi sorunları varsa o sorunları çözmekte bizim boynumuzun borcudur. Borçlu durmayalım, bunları kısa zamanda ödeyelim. El birliği yapalım bizde gönül rahatlığına kavuşalım. İnşallah bu problemleri de kısa zamanda çözer ve size layık hizmetleri sunmuş oluruz" dedi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar