Afganistanlı Özbek İş adamı koronavirüsten öldü

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin, Ekonomi, Ticareti Kalkındırma ve Yoksulluğu Azaltma konusundaki özel danışmanı, iş adamı Muhammed Yusuf Gazanfar, koronavirüs tedavisi için getirildiği Türkiye’de hayatını kaybetti.

Kurultay

Afganistanlı Özbek İş adamı koronavirüsten öldü

100 yıldan uzun bir süredir Mezar-ı Şerif'te ticaret yapan Gazanfar hanedanının varisi olan Muhammed Yusuf Gazanfar, aynı zamanda devlet için de önemli resmi görevler yaptı.

EŞREF GANİ, SEÇİM SPONSORUNU KAYBETTİ

Cumhurbaşkanının yakın arkadaşı olan Muhammed Yusuf Gazanfar, Eşref Gani'nin seçim kampanyasının da ana sponsoruydu. Bu nedenle devlet başkanının ekonomik ve siyasi kararları üzerinde çok güçlü bir etkiye sahipti. Hatta Afganistan siyasetindeki en etkili üç kişiden biri olduğu kabul ediliyordu. Aslen Özbek Türkü olan Gazanfar, Afganistan'ın Türkçe konuşan etnik grupları ile de her zaman yakın ilişkiler içindeydi, Cumhurbaşkanının bu konuda da gayri resmi temsilcisi kabul ediliyordu.

CENAZESİ İÇİN ÖZEL DEVLET KOMİSYONU OLUŞTURULACAK

Haziran ayı sonunda koronavirüs hastalığına yakalanan Muhammed Yusuf Gazanfar, Afganistan'daki tedavi sürecinin olumsuz seyretmesi nedeniyle Türkiye'de bir kliniğe nakledildi. Ancak nakledildikten 3 gün sonra koroner kalp hastalığı ile şiddetlenen ağır zatürre sebebi ile hayata gözlerini yumdu.

Başkan Eşref Gani'nin, arkadaşının cenazesini düzenlemek için özel bir devlet komisyonu oluşturulmasını emrettiği bildirildi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar