AKP'nin MHP'ye önerisi Cumhurlu Başkanlık!

AKP'nin MHP'ye sunduğu Anayasa değişiklik metninde yönetim sisteminin adı başkanlık değil Cumhurbaşkanlığı olarak kaldı.

Kurultay

Adının aynı kalması aldatmaca mı?

Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Receğ Tayyip Erdoğan'ın aylardır ihlal ettiği Anayasa'daki fiili durumun hukuki boyuta taşınması veya tamamen durumun sona erdirilmesi için bir anda Türkiye'nin gündemine soktuğu Başkanlık sistemi tartışmalarında nihayet bir adım atıldı ve AKP'den MHP'ye Başkanlık sistemine ilişkin ilk taslak metin geldi.

Bahçeli, bu teklifinden bu yana geçen bir aylık sürede hem Cumhurbaşkanı Erdoğan,  hem de Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmelerde bulundu. Grup toplantılarında tam renk vermeyerek gizem oluştursa da, genel algı Başkanlık sistemine destek olacakları yöndeydi.

AKP teklifini 14 Kasım Pazartesi günü bizzat Devlet Bahçeli'ye ulaştırdı. Bahçeli'nin konuyla ilgili partide haber verdiği bir kaç isimden biri ise son dönemde anayasa çalışmalarını yürüten tek kişi olan Afyon milletvekili Mehmet Parsak'tı. Parsak, Bahçeli'ye gitti, teklifi aldı ve parti hukukçularıyla çalışmaya başladı.

Bu arada teklifin iletildiğini açıklayan ilk isim ise Bahçeli oldu, sonra da kendi partisinin grup toplantısında Başbakan Binali Yıldırım konuştu.Üstelik Bahçeli, süreçle ilgili bir kaç önemli ipucu verdi. Metnin uzunluğu konusunda konuşmadı ama içinde "Başkanlık ifadesi mi geçiyor Cumhurbaşkanlığı mı?" sorusuna "Cumhurbaşkanlığı" yanıtını verdi. CHP'ye de "Nazlanmayın gelin"diye seslendi.

Doğan görünümlü Şahin

MHP yönetimi içinden edinilen bilgilere göre, gelen metinde sistemin adı "Başkanlık olarak değil Cumhurbaşkanlığı" olarak koyuldu. Bu MHP açısından önemli. Aynı kaynaklar gelen metnin kaç maddeden ibaret olduğuna ilişkin sorulara yanıt vermiyor ancak çok uzun olursa Meclis'ten çıkarmanın zor olacağının altının çizilmesi bu konuda bir ipucu sayılabilir. Yani maddelerin sayısı asgari seviyede tutuluyor.

Peki adı Cumhurbaşkanı ama MHP'nin çok uzun süredir kırmızı çizgi olarak koyduğu "yetki ve sorumluluk dengesi gözetiliyor mu?". Bu soruya da henüz yanıt yok. "Şu an ki fiili açmazı çözmeye matuf bir metin var ortada" diyen MHP yetkilileri anayasanın ilk dört maddesinin korunmasına ilişkin hassasiyetlerinin gözetildiğini söylemekte ise bir sakınca görmüyor. MHP'lilerin altını çizdiği bir diğer nokta daha var. O da MHP'nin duruşunun ve söylemlerinin sürekli geçmişle karşılaştırılmasının bir hata olabileceği.

"Bugüne kadar söylediklerimiz, partinin 47 yıllık çizgisi de önemli. Ancak bir buçuk aydır şunu söylüyoruz 15 Temmuz'da bir paradigma değişti. Bunu unutmamak lâzım. Anayasa'nın ilk dört maddesinin ve vatandaşlık tanımının değişmemesi önemli. Biz şu an nereye kadar adım atabileceğimize bakıyoruz. Daha yolun çok başındayız. Dün teklifin gelmesiyle görüşmeler ete kemiğe bürünmüş oldu."

MHP yetkilileri daha yolun çok başında olduklarını söylese de süreç başından bu yana olduğu gibi çok hızlı ilerliyor. MHP içindeki değerlendirmenin bu hafta tamamlanması, hazırlanacak raporun haftasonuna kadar Bahçeli'ye iletilmesi bekleniyor.

CHP katılabilir

MHP cephesinde dikkat çekici bir diğer beklenti ise CHP'nin de görüşmelere katılabileceği. Verilen örnek Yenikapı mitingi.

"CHP iki gün öncesine kadar Yenikapı mitingine katılmıyordu. Biz gidişatın CHP'nin de katılımına doğru gittiğini düşünüyoruz. Çok kısa bir süre içinde CHP'nin de bunun içinde olup olmayacağı netleşir."

AKP ile MHP arasında oluşturulacak komisyonun gelecek hafta çalışmalarına başlaması bekleniyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar