ABD'nin verdiği eğitime katılan Uygur Türkü girişimciye Çin'den 15 yıl hapis!

Çin yönetiminin, Uygur Türklerine yönelik baskı ve asimilasyon mekanizması olan ceza kamplarına gönderilen kişilerin yakınları, kurbanlar hakkında tanıklık vermeye devam ediyor. Son olarak, Uygur Türkü bir girişimci olan Ekpar Asat’ın, 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı tarafından yabancılara yönelik bir eğitim almasından ötürü Çin yönetimi tarafından 15 yıl hapse mahkum edildiği öğrenildi.

Kurultay

ABD'nin verdiği eğitime katılan Uygur Türkü girişimciye Çin'den 15 yıl hapis!

Ekpar Asat'ın ABD'de yaşayan kız kardeşi avukat Rayhan Asat, erkek kardeşinin durumunu ve hakkında öğrenebildiği bilgileri New York Times gazetesine anlattı. 2016 yılında ABD'den Çin'e döndüğü sırada gözaltına alınan 34 yaşındaki Ekpar Asat'ın etnik nefreti kışkırttığı şüphesiyle 15 yıl hapse mahkum edildiğini kaydetti.

Washington'da avukatlık mesleğini icra eden Rayhan Asat, kardeşinin, Uygurlara yönelik bir sosyal medya uygulaması için Çin devleti tarafından destek alan örnek bir vatandaş olduğunu belirtti. Asat, Doğu Türkistan'daki anne ve babasının da devlet memuru olduğunu, ailesinin hiçbir zaman suça bulaşmayan örnek kişilerden oluştuğunu aktardı.

İlgili haber: Prof. Dr. Karluk'tan Doğu Türkistan'daki annesi ve kardeşleri hakkında yeni tanıklık

CEZA KAMPINA ALINMA NEDENİ ABD'DEKİ LİDERLİK EĞİTİMİ PROGRAMI

Ancak Rayhan Asat, Çinli güvenlik güçlerinin, kardeşinin ABD Dışişleri Bakanlığının her yıl düzenlediği Uluslararası Misafir Liderlik Programı'na (International Visitor Leadership Program) katılmasını bir tehdit olarak algıladığını kaydetti.

36 yaşındaki Rayhan Asat, kardeşinin durumunu geçen ocak ayında öğrendiğini bildirdi. Bilindiği üzere, Uygur Türkleri Doğu Türkistan'da toplama kampları ve ceza kamplarına atılan yakınları hakkında sağlıklı bilgiler alamıyor veya çok geç öğreniyorlar. Doğu Türkistan'a 2016'da dönen kardeşi hakkında yıllarca bir bilgi alamayan Rayhan Asat, ABD ve Çin makamları arasına uzun süren yazışmalar sonucu, erkek kardeşinin akıbetini öğrendiğini belirtti. Kardeşinin tutuklanmasına ilişkin konuşan Asat, yaklaşık 100 bin kullanıcılı bir sosyal medya uygulaması kuran kardeşinin Çinli yetkililerin dikkatini çektiğini ve onu şüpheli hale getiren durumun bu uygulama olabileceğini vurguladı.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD'li diplomatların, Ekpar Asat'ın dava sürecini takip ettiğini bildirdi.

İlgili haber: ABD Senatosu, Çin'e Doğu Türkistan'daki eylemleri nedeniyle yaptırım uygulamaya hazırlanıyor

ABD SENATOSU, UYGUR TÜRKLERİNE YÖNELİK İHLALLER KONUSUNDA HAREKETE GEÇTİ

ABD'li Senatör Marco Rubio da, Uygur Türkü Asat'ın durumunu resmi Twitter hesabında gündeme getirerek, Pekin yönetimine, derhal Ekpar Asat'ı serbest bırakması çağrısında bulundu. Senatör Rubio, ABD Senatosunun yakın bir zamanda Uygur insan hakları konusunda bir karar tasarısını gündemine alacağını bildirdi. Rubio, Çin Komünist Partisinin, Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları ihlallerinden sorumlu olması gerektiğini vurguladı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar