ABD'den Kırım üzerinden uçuşlarla ilgili dikkat çeken karar!

ABD yönetimi, Rus işgali altındaki Kırım üzerinden uçuş yasağını kaldırma kararı aldı.

Kurultay

ABD'den Kırım üzerinden uçuşlarla ilgili dikkat çeken karar!

Amerika Birleşik Devletleri, havayollarının Akmescit'in "belirli bölgeleri" üzerinde uçuş gerçekleştirmesine izin verdi. Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesi nedeniyle 2014 yılından bu yana, bütün Kırım olduğu gibi Akmescit hava sahası da Amerikan havayolları için kapalıydı.

ABD Federal Kayıt Dairesi tarafından 16 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan yeni kararnamede, daha önce uygulanan yasağın süresinin 27 Ekim 2020'de sona erdiği bildirildi. Söz konusu belgede, "hava sahasındaki koşulların değişmesi ve uçaklara yönelik tehlikenin azalmasıyla bağlantılı olarak" yasağın daha fazla uzatılmaması kararı alındığı kaydedildi.

Aynı zamanda belgede, ABD'nin Dnipro (Ukrayna) üzerinden uçuş yasağının "Donbas'taki çatışmalarla bağlantılı olarak sivil havacılığa yönelik tehlike nedeniyle" 27 Ekim 2021'e kadar uzatıldığı belirtildi.

KIRIM'A UÇUŞLAR YASAKLANMIŞTI

Hatırlanacağı üzere Kırım'ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra, 2014 Nisan ayının başında Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (EUROCONTROL) Kırım'a uçuşları yasakladığını duyurdu. ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), yayınladığı resmi bildirisinde, Akmescit havaalanının havacılık yönetim hakkının Ukrayna'ya ait olduğunu belirtmiş ve Rusya tarafından Ukrayna'ya ait havacılık alanına müdahalenin devam etmesi durumunda Rusya'nın havacılığı ve havayolu şirketleri için çok ciddi sonuçların ortaya çıkacağını açıklamıştı.

Ancak, işgalin başladığı 2014 yılından beri, özellikle Rus hava yolu şirketleri, Kırım'da faaliyet gösteren Akmescit'teki hava alanına uçuşlar gerçekleştirerek, geçici olarak işgal altındaki bölgede Ukrayna'nın hava sahasını ve devlet sınırını ihlal ediyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar