ABD'de uygulanmaya başlıyor: WeChat ve TikTok'a izin yok!

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) WeChat ve video paylaşım uygulaması TikTok, 20 Eylül 2020 tarihinden itibaren uygulama mağazalarında yasaklanacak.

Kurultay

ABD'de uygulanmaya başlıyor: WeChat ve TikTok'a izin yok!

Haftalardır devam eden görüşmeler sonucunda TikTok'un ABD'li bir şirkete satışı söz konusu olmadığından, uygulamanın 20 Eylül'den itibaren ABD genelinde yasaklanacağı duyuruldu.

TRUMP, İKİ KARARNAME İMZALAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump tarafından ABD'li kişi veya kuruluşların Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklayan 2 kararnamenin imzalandığı 7 Ağustos 2020'de bildirilmişti.

ABD'DE ULUSAL GÜVENLİK TEHDİTİ OLARAK ALGILANDI

Kararnameler her iki uygulama için ayrı ayrı yayımlanırken, Çinli şirketlerce geliştirilen mobil uygulamaların ABD'de yayılmasının ülkenin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit etmeye devam ettiği kaydedilmişti.

Kararnameler ile ABD'nin TikTok ve WeChat'in sahiplerine karşı ulusal güvenliği korumak için agresif önlemler alması gerektiği vurgusu yapılmıştı.

İSVEÇ DEVLET TELEVİZYONUNDAN TİKTOK YASAĞI: ÇALIŞANLARIN KULLANMASI YASAK

İsveç devlet televizyonu STV, ağustos 2020'de çalışanlarının kurumsal telefonlarından Çinli şirket ByteDance'e ait TikTok uygulamasını silmelerini istemişti.

GÜVENLİK GEREKÇESİYLE YASAKLANDI

SVT, çalışanlarından; TikTok'un gereğinden fazla bilgi topladığı belirtilerek, şirket e-postalarına erişim için kullanılan kurumsal telefonlarda TikTok uygulaması bulundurmamalarını istemişti. TikTok uygulaması bulunduranların da uygulamayı silmesi talep edilmişti.

ABD DE GÜVENLİK GEREKÇESİ İLE YASAKLAMIŞTI

Hükumet çalışanlarının, mobil cihazlarına Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u indirmesini yasaklayan yasa tasarısı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu tarafından ağustos 2020'de onaylanmıştı.

ABD
DONALD TRUMP
TikTok
tiktok yasağı
wechat

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar