Trump protestolarında ABD bayrakları yakıldı

Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump'ın ABD başkanı seçilmesinin ardından, ülkede Trump karşıtları protesto gösterileri çığ gibi büyüyor. Bir çok eyalette polis protestoculara karşı yoğun güvenlik önlemleri alıyor. Yapılan protestolarda şimdiye kadar en az 5 kişinin silahla yaralandığı bildiriliyor.

Kurultay

ABD'de Trump protestoları

ABD'de, Cumhuriyetçi Parti adayı işadamı Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından, ülkede Trump karşıtları protesto gösterileri düzenliyor. Aralarında Washington DC, Oakland, Orlando, Los Angeles, Boston ve New York gibi kentlerde de gerçekleşen protesto gösterileri sırasında Seattle'da 5 kişi silahla vurularak yaralandı. Yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu belirtildi. Üniversite yerleşkelerine de yayılan protesto gösterilerinde, bazı anayollar trafiğe kapatıldı. Trump karşıtı göstericiler Amerikan Bayrağı'nı yaktı.

New York'ta, Donald Trump'ın seçim ofisi olarak kullandığı ve ön cephesi kum yüklü kamyonlar, polis araçları ve çok sayıda polis tarafından çevrelenen Trump Tower önünde de yüzlerce kişi Trump'ın ABD Başkanı seçilmesini protesto etti. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kalabalık ellerinde 'Benim başkanım değil' yazılı dövizler taşıdı. Ülkede yaşanan protesto gösterileri üniversitelerin yanı sıra liselere de yansıdı. Değişik kentlerdeki binlerce lise öğrencisi, Trump'ı protesto etmek için derslerini bırakıp okul dışına çıktı. Özellikle Müslümanlar, göçmenler, Afrika asıllı Amerikalılar ve Meksikalılara yönelik söylemleri yüzünden protesto edilen Donald Trump'ın Başkan Barack Obama ile Beyaz Saray'da görüşmesi bekleniyor.

 

 

 

 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar