ABD'de çalkalanıyor: Çin koronavirüs aşı çalışmalarını hackliyor!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve siber güvenlik uzmanları, Çin’i siber saldırı ile suçladı.

Kurultay

ABD'de çalkalanıyor: Çin koronavirüs aşı çalışmalarını hackliyor!

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

FBI yetkilileri ve siber güvenlik uzmanları, Çinli hackerların ABD'nin koronavirüs aşı çalışmalarını çalmaya çalıştığını iddia etti.

Koronavirüs çalışmaları üzerinde siber saldırı tespit eden ABD'li yetkililer, araştırmaları sonucunda bilgisayar korsanlarının Çin hükumeti ile bağlantılı olduklarını öne sürdü. Wall Street Journal'da yer alan bir habere göre, FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı, gerçekleştirilen Çin kaynaklı siber saldırılar nedeniyle uyarı genelgesi yayımlamayı planlıyor.

SİBER SALDIRILAR KORONAVİRÜS ARAŞTIRMALARINA YOĞUNLAŞTI

Siber güvenlik ile ilgilenen "FireEye" şirketine göre, Çin hükumetine bağlı hackerlar, ocak ayında diğer sektörlerdeki sağlık hizmet sağlayıcılarına saldırırken, koronavirüs sonrasında bütün yoğunluğu bu araştırmalara çevirdiler. FireEye'dan konu ile ilgili yapılan açıklamada ise, "Son yıllarda Çin'in, karşı casusluk alanında gördüğümüz en yaygın kampanyalarından biri" dedi.   

ÇİN'DEN İDDİALARA YALANLAMA

İddialar üzerine konu ile ilgili açıklamada bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Çin'in tüm siber saldırılara kesin olarak karşı çıktığını söyleyerek söylentileri reddetti. İddiaları ahlaksızca olarak değerlendiren Lijian, "Koronavirüs tedavi ve aşı araştırmalarında, dünyaya öncülük ediyoruz. Çin'in herhangi bir kanıt olmadan söylentiler ve iftiralarla hedeflenmesi ahlaksızca." dedi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar