ABD ve Birleşik Krallık, Rusya'nın Kırımlı gençleri askere çağırmasını kınadı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Birleşik Krallık, Rusya'dan işgal ettiği Kırım'daki insan hakları ihlallerini durdurmasını ve Ukrayna vatandaşlarını yasa dışı olarak kendi ordusuna zorunlu askerliğe çağırmaya son verilmesini talep etti.

Kurultay

ABD ve Birleşik Krallık, Rusya'nın Kırımlı gençleri askere çağırmasını kınadı

Birleşik Krallık'ın Kıyiv Büyükelçiliği yaptığı açıklamada, "Rusya'nın 3 bin 300 Kırımlı genci askere çağırma ve onları yasa dışı olarak uluslararası sınırdan geçirerek Rusya'ya sevk etme planları, alaycı bir şekilde uluslararası hukuku ihlal ediyor." diye kaydetti.

Öte yandan ABD'nin Kıyiv Büyükelçiliği, Ukrayna Dışişleri Bakanlığının, Rusya'nın işgal ettiği Kırım'da düzenlediği "2020 ilkbahar askere çağırma" kampanyası ile ilgili yaptığı açıklamaya destek vererek, "Biz de Kırım sakinlerinin Rusya ordusuna zorunlu askerliğe çağrılmasını kınıyoruz. Kırım Ukrayna'dır. Rusya ise uluslararası normları kaba bir şekilde ihlal etmeye devam ediyor." denildi.

Bilindiği üzere Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Kremlin yönetiminden işgal edilen Kırım'da başlattığı yeni yasa dışı askere çağırma kampanyasını iptal etmesini talep etmişti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar