ABD ve Birleşik Krallık, Kırım'da yapılan sözde seçimleri tanımadıklarını bildirdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Birleşik Krallık, Rus işgali altında bulunan Kırım’da 11-13 Eylül tarihlerinde düzenlenen sözde seçimleri tanımadıklarını kaydetti ve Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne desteklerini bir kez daha teyit ettiler.

Kurultay

ABD ve Birleşik Krallık, Kırım'da yapılan sözde seçimleri tanımadıklarını bildirdi

ABD ve Birleşik Krallık'ın Ukrayna Büyükelçilikleri, Rus işgali altındaki Kırım'da geçtiğimiz hafta sonu yapılan sözde seçimler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"İŞGAL EDİLEN TOPRAKLAR GERİ VERİLENE KADAR YAPTIRIM SÜRECEK"

ABD'nin Ukrayna Büyükelçiliğinin sosyal medya üzerinden bugün yaptığı açıklamada, "Kırım ve Sivastopol'da (Akyar) 13 Eylül 2020'de yapılan sözde seçimleri tanımıyor ve kınıyoruz! Rusya, işgal ettiği ve ilhak girişiminde bulunduğu topraklarda Ukrayna'nın egemenliğini bir kez daha ihlal etti. Rusya, Kırım üzerindeki kontrolü Ukrayna'ya geri verene ve Donbas'tan çıkana kadar yaptırımlar devam edecektir." ifadelerine yer verildi.

"KIRIM'IN İLHAKI YASA DIŞI OLMAYA DEVAM EDİYOR"

Kırım'da işgalci Rusya tarafından yasa dışı şekilde düzenlenen sözde seçimleri tanımadıklarını vurgulayan Birleşik Krallık'ın Ukrayna Büyükelçiliği ise dün yaptığı açıklamada, "Kırım'ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakı, yasa dışıydı ve yasa dışı olmaya devam ediyor. Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne desteğimizi teyit ediyoruz." denildi.

KIRIM'DA SÖZDE SEÇİMLER

Rus işgalci yönetimi, Kırım ve Akyar'da 11-13 Eylül 2020 tarihleri arasında sözde seçim düzenledi. Akyar'da sözde Vali ve sözde Akyar Kent Konseyine bir üye seçildi. Bununla birlikte Kırım'ın sözde Parlamentosuna bir milletvekili, Akmescit (Simferopol) sözde Belediye Meclisi ile sözde Akşeyh (Razdolnoye) köy şurasına birer üye seçildi.

ABD
Birleşik Krallık
Kırım'da sözde seçimler

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar