ABD Ticaret Bakanlığından 9 Çinli şirkete "Doğu Türkistan" yaptırımı

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, 22 Mayıs 2020 tarihinde yayımladığı karar ile 9 Çinli şirkete, Doğu Türkistan’da yaşanan hak ihlallerini gerekçe göstererek yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Kurultay

ABD Ticaret Bakanlığından 9 Çinli şirkete "Doğu Türkistan" yaptırımı

AFP Washington servisinin duyurduğu habere göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), aralarında Çin hükumetine bağlı bir enstitü de (Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı Adli Bilimler Enstitüsü) olmak üzere Çin merkezli 9 şirkete daha yaptırım uygulayacak. Ticaret Bakanlığının yaptırım kararı almasında, Doğu Türkistan'da yaşanan insan hakları ihlalleri, Uygur Türklerine ve diğer azınlıklara yönelik baskı ve asimilasyon politikaları etkili oldu.

Öte yandan, ABD Ticaret Bakanlığının yayımladığı kararda, 24 şirkete daha kitle imha silahları ve diğer askeri faaliyetlere karıştıkları gerekçesiyle yaptırım uygulanacağı kaydedildi. Böylelikle, toplamda 33 farklı şirket ABD'de kara listeye alındı.

ABD SENATOSUNDAN BASKI VE ŞİDDET UYGULAYAN ÇİNLİ YETKİLİLERE YAPTIRIM

ABD Senatosu, Çin hükumetinin Doğu Türkistan'da uyguladığı baskı rejimi dolayısıyla Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını konu alan yasa tasarısını onayladı.

İlgili haber: ABD senatosu, Çin'e karşı Doğu Türkistan yaptırım yasasını onayladı

Cumhuriyetçi Senator Marco Rubio, kendi girişimleri sonucunda oylamaya sunulan yasa tasarısı hakkında, "Tasarı, umarım yarın da Temsilciler Meclisinden geçen ve Başkan Trump'ın imzasını alır." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimine sunulan tasarıda, Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara baskı ve şiddet uygulayan Çinli yetkililere,yaptırım uygulanması çağrısı yapılıyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar