ABD, Rusya'dan uranyum ithalatının azaltılmasını öngören bir taslak anlaşma imzaladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı, Amerikan nükleer endüstrisini güçlendirmek için Rusya’dan uranyum ithalatını azaltmaya yönelik Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) ile taslak anlaşma imzaladı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, “Bu taslak anlaşma, Amerikan nükleer endüstrisi için önemli bir adımı temsil ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurultay

ABD, Rusya'dan uranyum ithalatının azaltılmasını öngören bir taslak anlaşma imzaladı

ABD Ticaret Bakanlığı bugün, Rusya'dan uranyum ithalatına yönelik anti damping soruşturmasının askıya alınmasına ilişkin 1992'de imzalanan anlaşmada değişiklik yapılması için taslak hazırlandığını bildirdi. Ayrıca Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, değişikliğin hayata geçirilmesi halinde söz konusu anlaşmanın 2040'a kadar uzatılacağı ve bu süreçte ABD'nin Rusya'dan gelen uranyuma bağımlılığının azaltılacağı kaydedildi.

ABD NÜKLEER ENERJİ ENDÜSTRİSİ KORUNACAK

Yapılan anlaşma ile ilgili açıklamada bulunan ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, değişikliğin yapılması halinde Amerika'nın nükleer enerji endüstrisinin korunacağını ifade etti. Ross, "Bu taslak anlaşma, Amerikan nükleer endüstrisi için önemli bir adımı temsil ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

DEĞİŞİKLİK EKİM'DE TAMAMLANACAK

Öte yandan söz konusu değişiklik taslağında, Rusya'dan ithal edilen uranyum miktarının mevcut anlaşmada belirtilen yüzde 20 seviyesinden, gelecek 20 yıl içinde ortalama yüzde 17'ye ve 2028'den itibaren yüzde 15'e düşürülmesi öngörüldü. ABD Ticaret Bakanlığı, değişiklik taslağına ilişkin görüşlerin 28 Eylül 2020'ye kadar alınacağını ve 5 Ekim 2020'ye kadar değişikliğin tamamlanacağını bildirdi.

ABD
ithalat
Rusya
Uranyum

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar