ABD: Rusya, Kırım'ın askerileştirilmesine derhal son vermeli

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya'ya çağrıda bulunarak, Kırım'ın askerileştirilmesine derhal son vermesi ve yarımadayı Ukrayna'ya iade etmesi talebinde bulundu.

Kurultay

ABD: Rusya, Kırım'ın askerileştirilmesine derhal son vermeli

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, bugün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Rus işgali altındaki Kırım'daki devam eden askerileştirme adımlarının bölgedeki güvenliği tehdit ettiğini vurguladı.

"KIRIM UKRAYNA'DIR"

Sözcü Ortagus'un Kremlin yönetimine yönelik çağrıda bulunduğu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Rusya'nın, Ukrayna'ya ait yarımadanın devam eden işgali ve askerileştirilmesi ortak güvenliğimizi tehdit ediyor. Kırım Ukrayna'dır. Rusya'yı derhal askere çağırma kampanyasını derhal sonlandırmaya ve yarımadanın kontrolünü tamamen Ukrayna'ya iade etmeye çağırıyoruz."

ZORUNLU ASKERLİK UYGULAMASI SAVAŞ SUÇU

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya'nın, işgal ettiği Kırım ve Akyar'da (Sivastopol) zorunlu askerlik kampanyasını sürdürerek Ukrayna'ya karşı saldırganlığını devam ettirdiğini, Kırımlı gençlerin Rus ordusunda zorunlu askerlik hizmetine alınmasının ise savaş suçu olduğunu vurgulamıştı.

KIRIMLI GENÇLER ZORLA RUS ORDUSUNDA ASKERLİK YAPMAYA ZORLANIYOR
Kırım'da işgalciler tarafından yapılan tüm yasa dışı askere alımların kayıt altına alındığını belirten Bakan Kuleba, "Zamanı gelecek ve tüm bunlar davaya (Ukrayna Rusya'ya karşı) dahil edilecek ve Rusya cezasını çekecek." değerlendirmesini yaptı.

Rus işgali altında bulunan Kırım'da işgalci yönetim, yasa dışı şekilde Kırımlı gençleri Rus ordusuna zorunlu askerlik hizmetine almaya devam ediyor. Rusya'nın, Kırım'ı işgal ettikten sonra iki ayrı birim olarak topraklarına dahil ettiğini açıkladığı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinde 2020 sonbahar döneminde toplam 2 bin 500'den fazla genci zorunlu askere alacağı bildirildi.

2015'TEN BERİ KIRIMLILAR RUS ORDUSUNDA ASKERİ HİZMETE ZORLANIYOR

Rus işgalci yönetimi 2015 yılında Kırımlıları Rus orduya zorunlu askeri hizmete almaya başladı. Rus yönetiminin söz konusu faaliyetleri Savaş Zamanlarında Sivillerin Korunmasına Dair Cenevre Sözleşmesini ihlal ediyor.

RUSYA ULUSLARARASI HUKUKU GÖRMEZDEN GELİYOR

Bu hükümlerin, Kırımlıların işgalcilerin ordusunda hizmet etmeye zorlandığının kanıtı olduğunu belirten insan hakları savunucuları, her yeni askere çağırma döneminden sonra Rus ordusunda askerlik hizmetinden kaçınma suçlamasıyla açılan dava sayısının arttığına dikkat çekiyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar