ABD'nin yeni seçilen Başkanı Joe Biden, ilk kabine atamaları için düşündüğü isimleri sosyal medyada paylaştı

Donald Trump'ın görev süresi bittikten sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) başkanlık koltuğuna oturacak Joe Biden, milli güvenlik ve dış politikada birlikte çalışacağı isimleri açıkladı. Çalışma arkadaşlarına çok güvendiğini ifade eden Biden, ''Bu grubun Amerikan liderliğini yeniden kuracağına inanıyorum.'' ifadelerini kullandı.

Kurultay

Biden, kabineyi açıkladı

ABD'nin yeni Başkanı seçilen Joe Biden, göreve başladığında birlikte çalışmayı düşündüğü kabineyi sosyal medya hesabı üzerinden kamuoyuna duyurdu. Biden yaptığı açıklamada, "Bugün milli güvenlik ve dış politika ekibimin ilk üyelerini açıklıyorum. Daha önce kimsenin karşılaşmadığı güçlükleri üstlenerek dünyayı yeniden toparlayacaklar, hiçbir ulusun tek başına yüzleşemeyeceği güçlükleri. Amerikan liderliğini yeniden kurmanın zamanı geldi. Bu grubun bunu yapacağına inanıyorum" ifadelerine yer verdi.

 

Biden'in muhtemel kabinesinde Eski Başkan Obama'nın ekibinden isimlerde var


Biden'ın olası kabinesinde yer alacağını açıkladığı isimler arasında, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın ekibinden önemli isimler olması dikkat çekti. Biden'ın açıkladığı isimlerden ilki, beklendiği üzere Linda Thomas-Greenfield oldu. Biden, 2013-2017 yılları arasında Obama yönetiminde Afrika'dan Sorumlu Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Thomas-Greenfield'ı, ABD'nin yeni Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olarak görevlendirmeyi planlıyor.

Biden'ın kabinesinde netleşen diğer isimler Obama'nın İç Güvenlik Bakan Yardımcısı Alejandro Mayorkas ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Avril Haines oldu. Mayorkas'ın İç Güvenlik Bakanı olarak atanması beklenirken, Avril Haines'in de Ulusal İstihbarat Direktörü olarak atanması bekleniyor. Biden; Obama yönetiminin Dışişleri Bakanı John Kerry'i İklim Değişikliği ile Mücadele Temsilcisi olarak, Jake Sullivan'ı ise Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görevlendireceğini açıkladı. Son olarak, Biden'ın Dışişleri Bakanı olarak belirlediği isim ise Anthony Blinken oldu. Blinken, Obama döneminde Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

İşte olası kabinede yer alacak bazı isimler ve görevleri:

- Dışişleri Bakanı: Anthony Blinken

- İç Güvenlik Bakanı: Alejandro Mayorkas

- Ulusal İstihbarat Direktörü: Avril Haines

- Ulusal Güvenlik Danışmanı: Jake Sullivan

- Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi: Linda Thomas-Greenfield

- İklim Değişikliği ile Mücadele Temsilcisi: John Kerry

Biden'in, Beyaz Saray'a taşınma tarihi yaklaştıkça kabinesindeki isimlerin tamamını netleştirmesi bekleniyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar