ABD'nin Orta Doğu Barış Planı ' Balfour Deklarasyonu' na benzetildi

Filistin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Orta Doğu Barış Planı kapsamındaki ekonomik planını Filistin'in tarihini değiştiren Balfour Deklarasyonu'nun ikincisi olarak nitelendirdi.

Kurultay

Filistin: ABD'nin planı 2. Balfour Deklarasyonu

Filistin Dışişleri Bakanlığından  yapılan yazılı açıklamada, "Bu proje, Filistin devletinin ekonomisi ve dayanaklarından söz etmiyor. Bu proje, işgal ve gayrimeşru yerleşimi temize çıkarmaya çalışıyor." ifadelerine yer verildi.

Planı Trump Deklarasyonu olarak da değerlendiren bakanlık, ABD yönetimini İsrail işgalini örtbas etmekle suçlayıp, Trump ve ekibinin Filistin ekonomisini bağımlı hale getirmeye çalıştığını ifade etti.

Açıklamanın devamında ise , "Trump yönetimi, Filistin-İsrail çatışmasını yeni şablonlar kullanarak yeniden üretiyor ve hiçbir şekilde çözmek istemiyor" ifadeleri yer aldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Arthur James Balfour, Siyonist hareketin öncülerinden Baron Walter Rothschild'e 2 Kasım 1917 tarihinde yazdığı mektupta Filistin topraklarında Yahudilere bir vatan kurulmasını vadetmişti. Deklarasyon, İsrail devletinin kurulmasına zemin hazırlamış ve Filistin tarihini değiştirmişti. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar