ABD'li Harrigian: NATO müttefiki olarak Türkiye'ye bağlı kalmaya devam ediyoruz

ABD'nin Avrupa, Afrika ve NATO Hava Kuvvetleri Komutanı Jeffrey L. Harrigian, "Türkiye, ittifak içinde inanılmaz derecede önemli bir ortak olmaya, biz de NATO müttefiki olarak Türkiye'ye bağlı kalmaya devam ediyoruz." dedi.

Kurultay

ABD'li Harrigian: NATO müttefiki olarak Türkiye'ye bağlı kalmaya devam ediyoruz

ABD'nin Avrupa, Afrika ve NATO Hava Kuvvetleri Komutanı Jeffrey L. Harrigian, New York Yabancı Basın Merkezi'nde (FPC) ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik soruları cevapladı.

"S-400, YOLUMUZA DEVAM ETMEK ZORUNDA KALACAĞIMIZ BİR PROBLEM"

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma füzeleri ile NATO üyeliğine ilişkin sorular üzerine Harrigian, "Türkiye, ittifak içinde inanılmaz derecede önemli bir ortak olmaya, biz de NATO müttefiki olarak Türkiye'ye bağlı kalmaya devam ediyoruz. ABD perspektifinden açıkça, biz NATO ile koordineli bir şekilde S-400'ün ne olduğu hakkında konuştuk. Bu zorlukları olan ve kısa vadede, S-400'ün Türkiye'de faaliyet göstermesine yer olmadığını kabul ederek yolumuza devam etmek zorunda kalacağımız bir problem." cevabını verdi.

TÜRKİYE İLE ORTAKLIĞA DEVAM

Harrigian, NATO üyesi olan Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceklerinin altını çizerek özellikle askeri açıdan iki ülke arasındaki ilişkilerin ve iş birliğinin çok güçlü olduğuna dikkat çekip, "Yolumuzda her zaman üzerinde çalışmak zorunda kalacağımız gerginlikler olacak, ama Türk ortaklarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmaların çok sağlam olduğu konusunda sizi temin ederim. Güçlü bir ilişkimiz var." dedi.

STRATEJİK ÜS İNCİRLİK

Harrigian, konuşmasında İncirlik üssüne de değinerek, "İncirlik bizim için stratejik bir yer, inanılmaz derecede önemli ve orada Türk ortaklarımızdan olağanüstü destek alıyoruz. Bunun dünyamızda olan diğer şeylerin içinde kaybolmaması gereken bir alan olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar