ABD: Kırım, Ukrayna'nın kontrolüne geri verilmeli

ABD'nin BM Daimi Temsilciliği, Kırım'da insan hakları durumuna ilişkin bir açıklama yaptı. ABD'nin BM Daimi Temsilciliği, BM'nin, Kırım’daki insan hakları ihlallerini kınayan karar tasarısını onayladığı desteklerden, Rusya'nın işgal ettiği Kırım'da yaptıklarından dolayı durumun gittikçe kötüleştiğini ifade etti. Temsilcilik ayrıca, Rusya'nın Kırım'da uygulayan baskıları ve insan hakları ihlallerinin durdurulması gerektiğini belirtti. 

Kurultay

ABD: Kırım, Ukrayna'nın kontrolüne geri verilmeli

ABD'nin BM Daimi Temsilciliği, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 3. Komitesi'nin kabul ettiği "Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) Şehrinde (Ukrayna) İnsan Hakları Durumu" karar tasarısının yaratılmasına katkıda bulunmasından gurur duyduğu ifade edildi. 

"KIRIM'DAKİ DURUM KORKUNÇ BİR HALDE"

ABD'nin BM Daimi Temsilciliği'nin Twitter sayfası üzerinden 20 Kasım 2020 tarihinde yapılan açıklamada, "ABD, Kırım'da insan hakları durumuna dair karar tasarısına katkıda bulunmaktan ve onu desteklemekten gurur duymaktadır. İşgalci yetkililerin muhalefeti bastırmak amacıyla uyguladığı baskılar ve zulüm nedeniyle Kırım'daki durum çok korkunç bir haldedir." denildi. 

KIRIM UKRAYNA'NIN KONTROLÜNE GERİ VERİLMELİ

ABD yetkilileri ayrıca, işgal edilen Kırım'da Rusya tarafından yapılan insan hakları ihlallerini durdurmaya, yasa dışı alıkonulan ve mahkum edilen siyasi tutsakları serbest bırakmaya ve işgal edilen Kırım'ın Ukrayna'nın kontrolüne geri vermeye çağırdı. 

"İNSAN HAKLARI AKTİVİSTLERİNE DESTEK VERİYORUZ"

Açıklamada, ABD'nin Kırım'da insan hakları korunması için mücadele edenlere destek verdiği belirtilirken, "Rusya'nın işgali temel ifade, din veya inanç, barışçıl toplanma ve örgütlenme özgürlüklerini ciddi şekilde kısıtlarken, çoğu kişiyi kaçmak zorunda bıraktı. Bu ihlallerin sürmesi üzerinde faaliyetlerde bulunan Kırım aktivistleri, sivil toplum ve insan hakları aktivistlerine destek veriyoruz." ifadelerine yer verildi. 

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar