ABD'den flash hamle ! Körfez'e asker sevkiyatı

ABD Savunma Bakanı Esper, Körfez'e asker sevkiyatı sağlama konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Kurultay

ABD'den Körfez'e asker sevkiyatı

Bakan Esper, Beyaz Saray'da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Pentagon'da ortak basın toplantısı düzenledi.

Esper  toplantıda,  Suudi Arabistan ve BAE'nin talebi üzerine Körfez'e hava savunma konusunda destek sağlamak üzere askeri kuvvet sevk edeceklerini açıkladı.

Ayırca Esper, "Başka saldırıları engellemek için Suudi Arabistan kritik altyapılarını korumaya yardımcı olmak üzere uluslararası destek talebinde bulundu. Birleşik Arap Emirlikleri de ayrıca yardım talebinde bulundu. Krallığın destek talebi üzerine Başkan (Donald Trump) özellikle de hava ve füze savunmasına odaklı savunma amaçlı olarak ABD kuvvetlerinin bölgeye sevk edilmesine onay verdi. Aynı zamanda Suudi Arabistan ve BAE'ye kendilerini savunma kabiliyetlerini geliştirmek için ekipman tedariğini hızlandıracağız." ifadelerini kullandı.

ASKER SAYISI BİNLERCE KİŞİ DEĞİL

Düzenlenen ortak basın toplantısında Dunford yapılacak asker sevkiyatı ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Gönderilecek kuvvetin ağırlıklı olarak hava savunması ile ilişkili olacağını belirten Dunford, asker sayısıyla ilgili soruya ise "Orta seviyeli bir kuvvet" diye yanıt verdi.

"Asker sayısını binlerce olarak niteleyebilir misiniz?" şeklindeki bir soruya ise Dunford, "Binlerce değil." cevabını verdi.

Bölgedeki hava savunma sistemlerinin yeterli olup olmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan ABD'li komutan, "Tek bir sistem bu tür saldırılara karşı yeterli olamaz. Kademeli bir savunma sistemi gerekli." diyerek sözlerini noktaladı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar