ABD-Çin ticaret savaşında ABD'den Çin ürünlerine yüzde 10'luk ek vergi

ABD Başkanı Donald Trump, 300 milyar dolarlık Çin ürününe 1 Eylül'den geçerli olmak üzere yüzde 10 ilave vergi uygulamaya koyduklarını açıkladı.

Kurultay

ABD'den Çin'e ek vergi

ABD Başkanı Donald Trump, "ticaret savaşları" tartışması devam ederken, 1 Eylül'den geçerli olmak üzere, 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 ilave vergi koyduklarını açıkladı.

Çin medyası tarafından yapılan bir değerlendirmede de, bu uygulamanın ABD'yi istediği ticaret anlaşmasına yakınlaştırmayacağı, aksine daha da uzaklaştıracağı vurgusu yapıldı.

Trump, Twitter hesabından Çin ürünlerine eklenecek yeni gümrük vergisiyle ilgili açıklama yaptı.Açıklamasında, ABD heyetinin Çin'den yeni döndüğünü ve Çin'le ticari müzakerelerde bir anlaşma yapma konusunda 3 ay öncesine kadar umutlu olduklarını belirterek "Ne yazık ki Çin imza öncesinde anlaşmayı yeniden müzakere etmeye karar verdi. Yakın zamanda Çin ABD'nin tarım ürünlerini alma konusunda anlaşmaya vardı fakat bunu yapmadı." ifadelerini kullandı.

TRUMP EK VERGİYE RAĞMEN UMUTLU
Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in kendisine "ABD'ye fentanil satmayı durduracağını" söylediğini ancak bunu yapmadığını da vurgulayIP şu değerlendirmeyi yaptı:
"Ticari müzakereler devam ediyor, bunlar devam ederken ABD, 1 Eylül'den itibaren Çin'den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık ürüne küçük bir ilave yüzde 10 gümrük vergisi ekleyecektir. Bu ek vergi, zaten yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamıyor. Kapsamlı bir ticari anlaşma için Çin'le pozitif diyaloğumuzu sürdürmek istiyoruz ve iki ülke arasındaki geleceğin parlak olacağını düşünüyoruz."

ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞLARI
İki ülke arasında ticaret savaşı, geçen yıl martta başlamış ve karşılıklı gümrük tarifesi misillemelerine sahne olmuştu.Son olarak bu ticari mücadele Çin'in teknoloji şirketlerine sıçramıştı.

ÇİNLİ MÜZAKERECİLER ABD'DEN SONUÇSUZ DÖNMÜŞTÜ
Çin ve ABD'nin bir yılı aşkın süredir yürüttüğü müzakerelerin 11'incisi mayıs ayının başında ABD'de yapılmıştı. Çin'in başmüzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ABD'deki müzakerelerden eli boş dönmüştü.

MÜZAKERELERE DEVAM KARARI
Çin lideri Şi ve ABD Başkanı Trump, geçen ay Japonya'da düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi'nde, ticaret müzakerelerine devam etme kararı almıştı. 
G-20 Liderler Zirvesi'nden sonra 300 milyar dolar değerindeki Çin mallarına ilave gümrük tarifeleri planının askıya alındığını da duyuran Trump, daha sonra Huawei'ye yönelik yasakların kaldırılması konusunda yeşil ışık yakmıştı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar