AB, 2 Rus istihbarat yetkilisine ve 1 askeri birime yaptırım uygulamaya başladı

Avrupa Birliği (AB), Rus Askeri İstihbarat Servisi (GRU) Başkanı İgor Kostyukov ve bir yetkiliye karşı daha yaptırım uygulamaya başladı.

Kurultay

AB, 2 Rus istihbarat yetkilisine ve 1 askeri birime yaptırım uygulamaya başladı

AB, dün 2015 yılında Alman Federal Meclisine yapılan siber saldırıdan sorumlu olan, 2 Rus yetkili ve 1 askeri birime yaptırım uygulama kararı aldı. Siber saldırı sonucu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ofisindeki bilgisayarda dahil olmak üzere birçok milletvekilinin bilgisayarına casus yazılım yüklenmişti. Federal Meclisin, bilişim altyapısı çökmüş ve önemli miktarda veri çalınmıştı.

MAL VARLIKLARI DONDURULDU

Resmi gazetede, 22 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan karara göre, Rus Askeri İstihbarat Servisi (GRU) Başkanı İgor Kostyukov ve Rus askeri istihbarat subayı Dmitriy Badin'in mal varlıkları donduruldu ve AB ülkelerine seyahatleri yasaklandı.

85. ANA ÖZEL HİZMET MERKEZİNE DE YAPTIRIM

Bununla birlikte AB, GRU askeri istihbarat teşkilatına bağlı 85. Ana Özel Hizmet Merkezine de yaptırım uygulamaya başladı.

85. Ana Özel Hizmet Merkezi, siber güvenlik kuruluşları tarafından APT28, Fancy Bear veya STRONTIUM gibi isimlerle tanımlanıyor.

Bilindiği gibi AB, 15 Ekim 2020 tarihinde Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın zehirlenmesi nedeniyle 6 Rus yetkili ve bir şirkete karşı yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar