72 yıl önce sürgün edilen Kırım Tatarları, "matem mitingi" ile anıldı

Ankara'da, 72 yıl önce ana vatanlarından sürgün edilen Kırım Tatarlarını anmak için "matem mitingi" düzenlendi. Çok sayıda katılımcının olduğu mitingde Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky de 'Kırım'ın işgalini engelleyemediğimiz için bugün hala utanıyorum' dedi

Kurultay

"Kırım'ın işgalini engelleyemediğimiz için..."

Ankara'da, ana vatanlarından 72 yıl önce sürgün edilen Kırım Tatarlarını anmak için "matem mitingi" düzenlendi.
Kırım Tatar Teşkilatları Platformunca düzenlenen miting için Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen çok sayıda Kırım Türkü, Atatürk Kültür Merkezi önünde toplandı. Kırım, Ukrayna ve Türk bayrağı taşıyan grup, çeşitli sloganlar atarak Anadolu Meydanı'na geldi. Gruptakiler, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı arama noktalarından geçerek miting alanına girdi.
Türk ve Kırım şehitleri için saygı duruşunda bulunulan etkinlikte, Türkiye ve Kırım milli marşları okundu. Duaların edildiği mitingde, Kırım türküleri de söylendi. Bazı katılımcılar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Hitler'e benzetildiği posterler taşıdı. Kırım Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, yaptığı konuşmada, Rusya'nın 72 yıl önceki baskı ve zulmünü bugün bölgede tekrarladığını belirtti. Ukrayna'nın haksız işgaline karşı duran Kırım Tatarlarının mücadelelerini sürdüreceğini vurgulayan Kalkay, bu mücadelede kendilerine destek veren, vicdan ve masumiyetin yanında duranlara teşekkürlerini iletti. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky de "Kırım'ın işgalini engelleyemediğimiz için bugün hala utanıyorum. Kırım'ın işgalini birlikte sona erdireceğimiz günler yakındır." dedi.
Mitingde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun mesajları okundu.
Etkinliğe Kırım Derneği, Kırım Vakfı, Kırım Tatar Teşkilatları, Kırım Tatar Meclisi, Dünya Tatar Kırım Kongresi, Türk Ocakları ve Ülkü Ocakları üyeleri de katıldı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar