6 ilde terör operasyonu: HDP Van İl Başkanı Karabulak ile 5 kişi yakalandı

Merkezi Van olmak üzere 6 ilde düzenlenen terör operasyonunda gözaltına alınan 23 kişiden aralarında HDP Van İl Başkanı Yadişen Karabulak ile beraberindeki parti yöneticilerinin de bulunduğu 6 kişi tutuklandı.

Kurultay

6 ilde terör operasyonu: HDP Van İl Başkanı yakalandı...

Van'da İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, terör örgütü PKK/KCK çatısı altında ve örgütün sözde "yasama organı" konumunda olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yapılanması içerisinde faaliyet yürüttüğü anlaşılan şüphelilere yönelik Van merkezli Diyarbakır, Ağrı, Iğdır, Bitlis ve Hakkari'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 23 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Savcılık, sorgunun ardından bir kişiyi serbest bırakarak, aralarında HDP Van İl Başkanı Yadişen Karabulak ile parti yöneticilerinin de bulunduğu 21 şüpheliyi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti.

Mahkemece, HDP Van İl Başkanı Yadişen Karabulak ile HDP İl Yönetim Kurulu üyeleri Nesibe Akdağ ve Sait Kılıç'ın aralarında bulunduğu 6'sının tutuklanmasına karar verildi. 15 şüpheli adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Operasyon kapsamında zanlıların ev, iş yeri ve üst aramasında tabanca, şarjör ve 25 fişek ile çok sayıda örgütsel dokümanla dijital materyal ele geçirildi.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar