5 bin 747 kilometre pedali Kırgızistan Hayali için çevirdi

Ana yurttan ata yurduna bisikletle gelmeyi 10 yıl boyunca hayal eden Aksoy, hayalini 5 bin 747 kilometre yol katederek gerçekleştirdi.Aksoy,İstanbul'dan Bişkek'e 80 gün pedal çevirerek ulaştı.

Kurultay

10 yıllık Kırgızistan hayali...

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Ala Too Meydanı'nda Beden Eğitimi öğretmeni 35 yaşındaki Mustafa Aksoy, basın mensuplarıyla buluşup , "Tanrı Dağlarına Yolculuk" adını verdiği, bisikletle İstanbul'dan Kırgızistan'a gitme hayalini anlattı. 


10 YIL ÖNCEKİ ATAYURT HAYALİ
Gaziantep'te dünyaya geldiğini, Kuşadası'nda büyüdüğünü ve Trakya Üniversitesi Beden Eğitim Bölümünden mezun olduğunu belirten Aksoy, 10 yıl önce Türkiye Türklerinin ilk ana yurdu olan Orta Asya'nın tarihi, doğası ve bu coğrafyadaki insanların yaşamlarına merak duyması nedeniyle Kırgızistan'a bisikletle ulaşmayı hayal etmeye başladığını anlattı.

BİSİKLET ULAŞIM ARACI
Aksoy, çocukluktan beri bisiklet tutkusu olduğunu ifade ederken, "Her çocuk gibi ben de bisiklet üstünde büyüdüm. Her yetişkin gibi bisikleti bırakmadım. Gündelik hayatta da bisikleti ulaşım aracı olarak görüyorum. Haliyle bunu antrenman amaçlı da kullanıyorum." dedi.

HEDEFİ İÇİN 8 AY HAZIRLIK YAPTI
Şimdiye kadar birçok nedenden dolayı hayalini gerçekleştirebilmek için yeterince uğraşamadığını dile getiren Aksoy, şunları söyledi:

"Hayalimin somutlaşmasının ardından yolculuğa çıkmak için 8 ay hazırlık yaptım. Üzerinden geçeceğim ülkelerin para birimlerini, sosyal yaşamını ve diğer hususlarını araştırdım. Yolculuğumu kilometre kilometre olarak hesapladım. Yolculuğumu tamamlamak için kendi performansıma göre 100 gün hedef koydum ve buna göre strateji belirledim."

80 GÜNDE 85 KM
Aksoy, yolculuğunu, günde ortalama 85 kilometre katederek 80 günde tamamladığını dile getirdi. Yolculuk sırasında kendisini iyi hissettiği zamanlarda biraz daha hızlı sürdüğünü vurgulayan Aksoy, "Bu da bana gün kazandırdı. Dolayısıyla planladığımdan 20 gün erken geldim. Günde ortalama 85 kilometre katettim. Toplam 5 bin 747 kilometre katettim. 35 bin metreden çok eğim tırmandım. Bu da ciddi bir rakam." ifadelerini kullandı.

BİSİKLET İLE 5 ÜLKE GÖRDÜ

Aksoy, Türkiye'den başladığı yolculuğu boyunca Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'dan geçtiğini anlattı.


''EVİMDE GİBİ HİSSETTİM''
Geçtiği ülkelerde kendisini yabancı hissetmediğini vurgulayan Aksoy, "Türk cumhuriyetlerinde açıkçası kendimi hep evimde gibi hissettim. Türkiye'deki yaşantıdan çok farklı değil. Bazen birebir aynı. Düşünceler birbirlerine çok yakın." değerlendirmesinde bulundu.

3 KİLO VERDİ
Yolculuk sırasında yaklaşık 3 kilogram verdiğini de söyleyen Aksoy, "Ana yurttan ata yurduna bisikletle gelmeyi 10 yıl boyunca hayal ettim. Hayalimi 5 bin 747 kilometre yol katederek gerçekleştirdim." diye konuştu.

YENİ HAYALİ: HAN TENGRİ'YE TIRMANMAK
Bişkek'ten Issık Göl bölgesindeki Karakol şehrine gitmek ve orada deniz seviyesinden 7 bin metre yükseklikte olan Tanrı Dağı'nın Han Tengri (Göklerin efendisi) buzuluna tırmanmak Aksoy'un yeni projesi olduğu öğrenildi.


Bişkek'in önemli yerlerini ziyaret etmesinin ardından hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Aksoy, Karakol şehrine doğru yola koyuldu.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar