4. Dünya Göçebe Oyunları Bursa'da düzenlenecek

Bu yıl Türkiye'de dördüncüsü düzenlenecek olan Dünya Göçebe Oyunları, Bursa ilinin İznik ilçesinde gerçekleştirilecek.

Kurultay

4. Dünya Göçebe Oyunları Bursa'da düzenlenecek

Kırgızistan Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov, 4. Dünya Göçebe Oyunlarının tarihinin belli olmadığını ama yerinin belirlendiğini aktardı. Camankulov, "Türkiye'nin etkinliğin tarihini ve biçimini duyurmasını bekliyoruz. Kırgızistan'ın kültür programı ve sporcuları hazır durumda." dedi.

İZNİK KIRGIZLAR TÜRBESİ

Camankulov, Bursa ilinin Kırgızistan için önemli olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin Bursa şehrine bağlı İznik ilçesinde Kırgızlar Türbesi bulunduğunu kaydetti. Kırgızlar Türbesi, İznik fethedilirken Osmanlı'nın yanında olan Kırgız Türkleri'nden şehit olanlar anısına, 1331 yılında Orhan Gazi tarafından inşa ettirildi. Mimari özellikleri ve kalem işi süslemeleri ile sanat tarihi açısından ayrıcalıklı bir yere sahip.

İznik Kırgızlar Türbesi tarihi değeri yüksek yapılardan biridir. Kırgızlar Türbesi'nin tarihi hakkında çok fazla bir bilgi bulunmasa da sahip olduğu mimari yapısıyla turistlerin İznik'de ziyaret ettiği yerlerden biri. 2014 yılından beri iki yılda bir düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları, üç kez de Kırgızistan'ın Issık Göl bölgesine bağlı Çolpon Ata şehrinde gerçekleştirildi.

Eylül 2018'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kırgızistan'a resmi ziyareti sırasında 4. Dünya Göçebe Oyunları'nın 2020'de Türkiye'de düzenlenmesine karar verildi.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar