12 Japon firma Uygurlar uygulanan zulümden dolayı Çinli ortaklarından ayrılmayı planlıyor

Japonya’da 12 büyük şirket, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerini zorla çalıştıran Çinli şirketlerle iş anlaşmalarını gözden geçirme kararı aldı. Doğu Türkistan’da zorla çalıştırılan işçilerle bağı olduğu tespit edilen Panasonic ise araştırma ile ilgili bir cevap vermeyi reddetti.

Kurultay

12 Japon firma Uygurlar uygulanan zulümden dolayı Çinli ortaklarından ayrılmayı planlıyor

Kyodo ajansı, geçen yıl Avustralyalı Stratejik Politika Enstitüsüne (ASPI) ait, küresel çapta 80 firmanın Doğu Türkistanlıların zorla çalıştırılmasından doğrudan ya da dolaylı olarak fayda sağladığı ortaya çıkan rapordaki 14 Japon firmanın durumunu soruşturdu. Aralarında Sony, Toshiba, Hitachi, Fast Retailing, Ryohin Keikaku gibi uluslararası ticaret yapan markaların da olduğu 12 Japon şirket, Doğu Türkistan'da uygulanan zulüm nedeniyle Çinli ortaklarıyla işlerini bırakacaklarını veya bırakmayı düşüneceklerini açıkladı.

PANASONİC REDDETTİ

Toshiba, yıl sonuna kadar sözleşmesini sonlandıracağını bildirirken, listede yer alan Panasonic ise şirketi araştırma ile ilgili cevap vermeyi reddetti.

Japantimes'ın haberine göre, benzer yaptırımları yavaş uyguladığı için eleştirilen Japon hükumeti, "Çin'i kışkırtma korkusuyla bu konuyu ele alırken pasif kaldı."

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar