'Çocuk koltuğu' uygulaması yarın başlıyor

Çocuklar yarından itibaren zorunlu olarak otomobillerde "çocuk oto güvenlik koltuğu"nda seyahat edebilecek ve uygulamaya aykırı hareket edenlere 62 lira para cezası ve 15 ceza puanı uygulanacak.

Kurultay

'Çocuk koltuğu' uygulaması yarın başlıyor

Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 150. maddesinde yapılan değişiklikle, boyu 135 santimetreden, kilosu 36 kilogramdan az çocuklar, "çocuk oto güvenlik koltuğu"nda yolculuk edebilecek.

Çocukların can güvenliğinin sağlanması, muhtemel trafik kazalarında ölüm ve yaralanmaların azaltılması için hayata geçirilecek uygulama, 1 Haziran'dan itibaren zorunlu hale gelecek. Uygulamaya aykırı hareket edenlere, 62 lira para cezası ve 15 ceza puanı uygulanacak.

Çocuk koltuğu kullanımının zorunlu hale getirilmesi, çocuk mağazalarında ve marketlerin ilgili reyonlarında canlılığa yol açtı. Bebek ve çocuk mağazaları, vitrinlerini çocuk koltuklarıyla doldururken, uyarı yazılarını da ihmal etmedi.

Birçok firma, bu dönemde pazardan daha fazla pay alabilmek, satış rakamlarını artırmak için kampanyalar düzenlerken, bazıları da hediyeli satışlara yöneldi.

Haberin Kaynağı: Gazete5

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar